audiocd-kio - en to es translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
es: Complejidad de la codificación Vorbis o tasa de bits

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
es: Tasa de bits constante especificada

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
es: Tasa de bits variable restringida especificada

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
es: Tasa de bits variable media especificada

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
es: Añadir comentarios

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
es: Complejidad

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
es: Tasa de bits constante

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
es: Tasa de bits variable restringida

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
es: Tasa de bits variable media

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
es: Método de &Codificación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Complexity based
es: Basada en complejidad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bitrate based
es: Basada en tasa de bits

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
es: Preferencias de tasa de bits de Opus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: C&onstant bitrate:
es: Tasa de bits c&onstante:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
es: Tasa de bits variable &restringida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: A&verage variable bitrate:
es: Tasa de bits &variable media:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
es: Puede establecer la complejidad de los datos codificados aquí. Un valor mayor implica mayor complejidad pero una codificación más lenta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
es: Preferencia de Co&mplejidad de Opus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
es: Cuanto mayor mejor pero más lento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
es: Opciones

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
es: Añadir una descripción de la canción en la cabecera del archivo. Esto facilita al usuario obtener información avanzada al mostrarla en el reproductor de medios. Puede obtener esta información automáticamente a través de Internet. Mire el módulo de control <i>"Recuperación CDDB"</i> para detalles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
es: Añadir información de la pis&ta
