kcmaudiocd - en to fi translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
fi: &Yleistä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the KIO worker will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
fi: Ellei tätä ole valittu, siirräntätyöskentelijä ei yritä käyttää virheenkorjausta, josta voi olla apua vioittuneita CD:itä luettaessa. Virheenkorjaus saattaa kuitenkin joskus aiheuttaa ongelmia, joten sen voi ottaa pois käytöstä tästä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
fi: &Käytä virheenkorjausta luettaessa CD-levyä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
fi: &Sivuuta virheet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
fi: Pakkauksen etusijaisuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
fi: Suurin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
fi: Pienin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
fi: Tavallinen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
fi: &Nimet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
fi: Tiedostonimi (päätteettä)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
fi: Seuraavat makrot laajennetaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
fi: Laji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
fi: Albumin nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
fi: Vuosi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
fi: Kappaleen artisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
fi: Kappaleen nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
fi: Albumin artisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: %{trackartist}
fi: %{albumartist}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
fi: Kappaleen numero

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
fi: Albumin nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
fi: Tämä määrittää, minne tiedostot ilmestyvät suhteessa pakkauksen juuripolkuun. /-merkillä voi luoda alikansioita. Esim. %{albumartist}/%{albumtitle}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
fi: Tiedostojen sijainti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
fi: Nimen muuttaminen säännöllisellä lausekkeella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
fi: Valinta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
fi: Kaikkiin tiedostonimiin käytettävä säännöllinen lauseke. Esim. kun valinta on ” ” ja korvaus ”_”, kaikki välilyönnit korvataan alaviivoin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
fi: Alkuperäinen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
fi: Muutettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
fi: Esimerkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
fi: Kolea artisti – esimerkki-äänitiedosto.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
fi: Korvaa:

en: %1 Encoder
fi: Pakkaus – %1

en: KDE Audio CD KIO Worker
fi: KDE:n ääni-CD-siirräntätyöskentelijä

en: Former Maintainer
fi: Aiempi ylläpitäjä

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: <h1>Audio CDs</h1> The Audio CD KIO Worker enables you to easily create wav, FLAC, MP3, Ogg Vorbis or Opus files from your audio CD-ROMs or DVDs. The KIO worker is invoked by typing <i>"audiocd:/"</i> in Dolphin's location bar. In this module, you can configure encoding, and device settings. Note that FLAC, MP3, Ogg Vorbis, and Opus encoding are only available if the corresponding libraries (libFLAC for FLAC and libvorbis for Ogg) and utilities (lame for MP3 and opus-tools for Opus) are installed in your system.
fi: <h1>Ääni-CD:t</h1> Ääni-CD-siirräntätyöskentelijän avulla voit helposti luoda CD-ROM- tai DVD-levyistäsi WAV-, MP3-, Ogg Vorbis- tai Opus-tiedostoja. Siirräntätyöskentelijä avataan Dolphinissa osoitteella <i>”audiocd:/”</i>. Tässä voit muokata siirräntätyöskentelijän asetuksia kuten pakkaustapaa ja laiteasetuksia. Huomaa, että FLAC-, MP3-, Ogg Vorbis- ja Opus-pakkaus ovat käytettävissä vain, jos vastaavat kirjastot (FLACille libFLAC, Oggille libvorbis) ja työkalut (MP3:ll3 lame ja Opukselle opus-tools) on asennettu järjestelmään.
