audiocd-kio - en to fr translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
fr: Complexité ou débit de l'encodage « Vorbis »

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
fr: Débit constant spécifié

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
fr: Débit variable contraint spécifié

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
fr: Débit variable moyen spécifié

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
fr: Ajouter des commentaires

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
fr: Complexité

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
fr: Débit constant

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
fr: Débit variable contraint

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
fr: Débit variable moyen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
fr: Méthode d'&encodage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Comp&lexity based
fr: Reposant sur &la complexité

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bi&trate based
fr: Reposan&t sur le débit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
fr: Configuration du débit Opus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: Avera&ge variable bitrate:
fr: Débit &variable moyen :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: Cons&tant bitrate:
fr: Débi&t constant :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
fr: Débit variable co&ntraint :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
fr: Vous pouvez définir la complexité du flux encodé ici. Une valeur plus haute implique une complexité plus élevée mais un encodage plus lent.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
fr: Paramètres de co&mplexité Opus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
fr: Plus haut augmente la qualité mais est plus lent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
fr: Ajouter une description de la chanson dans l'en-tête du fichier. Cela permet pour un utilisateur d'obtenir plus facilement des informations avancées sur la chanson dans son lecteur de média. Vous pouvez obtenir ces informations automatiquement via Internet. Veuillez consulter le module de configuration <i>Recherche CDDB</i> pour de plus amples informations.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
fr: Ajou&ter les informations de pistes
