audiocd_encoder_vorbis - en to fr translation catalogue (20 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
fr: Qualité ou débit de l'encodage « Vorbis »

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
fr: Débit minimal spécifié

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
fr: Débit maximal spécifié

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
fr: Débit moyen spécifié

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
fr: Ajouter des commentaires

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel) i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
fr: Qualité

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
fr: Débit minimal

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
fr: Débit maximal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
fr: Méthode d'&encodage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bi&trate based
fr: Reposan&t sur le débit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: &Quality based
fr: Reposant sur la &qualité

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
fr: Configuration du débit Vorbis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
fr: Débit ma&ximal :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
fr: Dé&bit moyen :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
fr: Débit m&inimal :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
fr: Vous pouvez définir la qualité du flux encodé ici. Une valeur plus haute implique une meilleure qualité mais un encodage plus lent.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
fr: Configuration de la &qualité pour Vorbis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
fr: Plus haut augmente la qualité mais est plus lent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
fr: Ajouter une description de la chanson dans l'en-tête du fichier. Cela permet pour un utilisateur d'obtenir plus facilement des informations avancées sur la chanson dans son lecteur de média. Vous pouvez obtenir ces informations automatiquement via Internet. Veuillez consulter le module de configuration <i>Recherche CDDB</i> pour de plus amples informations.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
fr: Ajou&ter les informations de pistes
