audiocd_encoder_lame - en to he translation catalogue (64 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
he: קצב פעימות קבוע

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
he: קצב פעימות משתנה

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
he: מצב הסטראו

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
he: איכות

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
he: מוגן בזכויות יוצרים

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
he: מקורי

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
he: קידוד ISO

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
he: שגיאת הגנה

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
he: כתוב תווית ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
he: הגדרות קצב הפעימות הקבוע

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
he: קצב פעימות מינימלי

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
he: הערך המינימלי הוא ממש גבולי

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
he: קצב פעימות מקסימלי

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
he: קצב פעימות ממוצע

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
he: כותב תווית Xing VBR

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
he: ערך קצב הפעמות המינימלי

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
he: ערך קצב הפעמות המקסימלי

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
he: ערך קצב הפעמות הממוצע

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
he: אפשרויות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
he: מוגן ב&זכויות יוצרים

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
he: סמן את קובץ ה־MP3 כבעל זכויות יוצרים

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
he: סמן קובץ MP3 כבעל זכויות יוצרים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
he: &מקורי

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
he: סמן את קובץ ה־MP3 כמקורי

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
he: סמן קובץ MP3 כמקורי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
he: &קידוד ISO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
he: נסה להשתמש בקידוד ISO מחמיר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
he: זה בוחר את קצב הפעמות המקסימלי בשביל הקידוד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
he: &שגיאת הגנה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
he: &כתוב תווית ID3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
he: אם נבדק ואם תמיכה של CDDB אפשרית, תווית ID3 תוסף

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
he: שיטת קידוד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
he: נמוך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
he: גבוה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
he: &איכות:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
he: אפשרות זו שולטת באם קובצי MP3 הוקלטו עם ערוץ אחד או שניים. בחירה ב<i>"חד־קולי"</i> תגרום להקטנת גודל הקובץ, אך גם תבטל את הסטריאו.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
he: סטריאו

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
he: דו ערוצי

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
he: חד קולי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
he: קצב פעימות קבוע

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
he: קצב פעימות משתנה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
he: הגדרות קצב הפעימות המשתנה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
he: 32 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
he: 40 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
he: 48 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
he: 56 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
he: 64 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
he: 80 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
he: 96 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
he: 112 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
he: 128 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
he: 160 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
he: 192 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
he: 224 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
he: 256 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
he: 320 KB בשנייה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
he: קצב פעימות מקסימלי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
he: כותב תווית &Xing VBR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
he: הערך &המינימלי הוא גבולי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
he: קצב פעימות מינימלי

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
he: בוחר קצב פעימות מינימלי בשביל הקידוד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
he: קצב פעימות

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
he: ככל שקצב הפעימות גבוה יותר, כך האיכות גבוהה יותר והקובץ גדול יותר.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
he: הגדרות מסנן
