kio_audiocd - en to he translation catalogue (12 entries)

en: Information
he: מידע

en: Full CD
he: תקליטור מלא

en: CDDB Information
he: מידע מ־CDDB

en: You cannot specify a host with this protocol. Please use the audiocd:/ format instead.
he: אי אפשר לקבוע מארח בעזרת פרוטוקול זה. נא השתמש בתבנית audiocd:/‎ במקום.

[ctx: The URL does not include a device name]
en: Missing device specification
he: חסר מפרט התקן

en: Device does not have read permissions for this account.  Check the read permissions on the device.
he: בהתקן אין הרשאות קריאה למשתמש זה. נא לבדוק את הרשאות הקריאה של ההתקן.

en: Device does not have write permissions for this account.  Check the write permissions on the device.
he: בהתקן אין הרשאות כתיבה למשתמש זה. נא לבדוק את הרשאות הכתיבה של ההתקן.

en: Unknown error.  If you have a cd in the drive try running cdparanoia -vsQ as yourself (not root). Do you see a track list? If not, make sure you have permission to access the CD device. If you are using SCSI emulation (possible if you have an IDE CD writer) then make sure you check that you have read and write permissions on the generic SCSI device, which is probably /dev/sg0, /dev/sg1, etc.. If it still does not work, try typing audiocd:/?device=/dev/sg0 (or similar) to tell kio_audiocd which device your CD-ROM is.
he: שגיאה לא מוכרת. אם יש תקליטור בכונן כדאי לנסות להריץ את cdparanoia - vsQ דרך המשתמש שלך (לא כ־root). האם מופיעה רשימת רשומות? אם לא, נא לוודא שיש לך הרשאת גישה לכונן. במקרה של שימוש בהדמיית SCSI (יכול להיות בהנחה שיש לך צורב IDE), כדאי לבדוק היטב שיש לך הרשאות לקריאה וכתיבה מול התקן ה SCSI הגנרי, שהוא בדרך כלל ‎/dev/sg0,‏ ‎/dev/sg1 וכדומה. אם זה עדיין לא עובד, עדיף לנסות לכתוב audiocd:/?device=/dev/sg0 (או משהו כזה) כדי להעביר הנחיה ל־kio_audiocd איזה מההתקנים הוא כונן התקליטורים שלך.

en: AudioCD: Disk damage detected on this track, risk of data corruption.
he: AudioCD: זוהתה פגיעה בתקליטור ברצועה זו, סכנת פגם נתונים.

en: Error reading audio data for %1 from the CD
he: שגיאה בקריאת נתוני שמע ל־%1 מהתקליטור

en: Could not read %1: encoding failed
he: לא הייתה אפשרות לקרוא את %1: קידוד נכשל

en: Track %1
he: רצועה %1
