audiocd_encoder_lame - en to hi translation catalogue (71 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
hi: स्थिर बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
hi: वेरिएबल बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
hi: स्टीरियो मोड

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
hi: विशेषता

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
hi: स्वत्वाधिकार

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
hi: असली

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
hi: आईएसओ एनकोडिंग

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
hi: त्रुटि सुरक्षा

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
hi: आईडी3 टैग लिखें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
hi: स्थिर बिटरेट विन्यास

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
hi: न्यूनतम बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
hi: न्यूनतम मूल्य एक हार्ड सीमा है

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
hi: अधिकतम बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
hi: औसत बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
hi: जिंग वीबीआर टैग लिखें

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
hi: न्यूनतम बिटरेट मूल्य

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
hi: अधिकतम बिटरेट मूल्य

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
hi: औसत बिटरेट मूल्य

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
hi: लोपास फ़िल्टर चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
hi: लोपास फ़िल्टर चौड़ाई मूल्य

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
hi: हाईपास फ़िल्टर चौड़ाई

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
hi: स्वत्वाधिकार (&y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
hi: एमपी3 फ़ाइल को स्वत्वाधिकार के रूप में चिह्नित करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
hi: एमपी3 फ़ाइल को स्वत्वाधिकार के रूप में चिह्नित करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
hi: असली (&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
hi: एमपी3 फ़ाइल को असली के रूप में चिह्नित करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
hi: एमपी3 फ़ाइल को असली के रूप में चिह्नित करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
hi: आईएसओ एनकोडिंग (&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
hi: सख्त आईएसओ एनकोडिंग इस्तेमाल करने की कोशिश करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
hi: यह एनकोडिंग के लिए इस्तेमाल में अधिकतम बिटरेट चुनता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
hi: त्रुटि संरक्षा (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
hi: 3डी टैग लिखें (&W)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
hi: यदि चेक किया जाता है और यदि सीडीडीबी समर्थन उपलब्ध होता है तो आईडी३ टैग जोड़ दिया जाता है

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
hi: एनकोडिंग विधि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
hi: निम्न

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
hi: उच्च

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
hi: विशेषता: (&Q)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
hi: स्टीरियो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
hi: जाइँट स्टीरियो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
hi: ड्यूअल चैनल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
hi: मोनो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
hi: कांस्टैंट बिटरेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
hi: वेरिएबल बिटरेट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
hi: वेरिएबल बिटरेट विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
hi: 32 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
hi: 40 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
hi: 48 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
hi: 56 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
hi:  64 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
hi: 80 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
hi: 96 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
hi: 112 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
hi: 128 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
hi: 160 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
hi: 192 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
hi: 224 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
hi: 256 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
hi: 320 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
hi: अधिकतम बिटरेट: (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
hi: जिंग वीबीआर टैग लिखें (&X)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
hi: जैसा कि जिंग द्वारा प्रस्तुत किया गया है, यह वीबीआर से संबंधित अतिरिक्त जानकारियों को लिखता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
hi: न्यूनतम मूल्य एक हार्ड सीमा है (&v)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
hi: न्यूनतम बिटरेट: (&b)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
hi: यह एनकोडिंग के लिए इस्तेमाल में न्यूनतम बिटरेट चुनता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
hi: बिटरेटः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
hi: बिटरेट जितना ज्यादा होगा, क्वालिटी उतनी ही अच्छी होगी तथा फ़ाइल बड़ा होगा.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
hi: फ़िल्टर विन्यास

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterwidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterwidth)
en:  Hz
hi: हर्त्ज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
hi: लोपास फ़िल्टर चौड़ाई (&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
hi: हाईपास फ़िल्टर चौड़ाई (&s)
