kcmaudiocd - en to hi translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
hi: सामान्य (&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
hi: जब सीडी पढ़ रहे हों तो त्रुटि सुधार प्रयोग करें (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
hi: त्रुटि आने पर छोड़ दें (&S)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
hi: एनकोडर प्राथमिकता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
hi: उच्चतम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
hi: न्यूनतम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
hi: नाम (&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
hi: फ़ाइल नाम (एक्सटेंशन के बगैर)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
hi: निम्न मैक्रो को विस्तारित किया जाएगा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
hi: घराना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16_2)
en: %{year}
hi: %{वर्ष}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: %{title}
hi: %{शीर्षक}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
hi: एलबम शीर्षक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
hi: वर्ष

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
hi: ट्रैक कलाकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
hi: ट्रैक शीर्षक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
hi: एलबम कलाकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_2)
en: %{albumartist}
hi: %{एलबमकलाकार}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel17_2)
en: %{genre}
hi: %{घराना}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: %{trackartist}
hi: %{ट्रैककलाकार}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14_2)
en: %{albumtitle}
hi: %{एलबमशीर्षक}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
hi: ट्रैक संख्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: %{number}
hi: %{संख्या}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
hi: एलबम नाम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
hi: नाम रेगुलर एक्सप्रेशन रिप्लेसमेंट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
hi: चयनः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
hi: इनपुटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
hi: आउटपुटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
hi: उदाहरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
hi: बेहतरीन कलाकार - उदाहरण ऑडियो फ़ाइल.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
hi: से बदलें:

en: %1 Encoder
hi: %1 एनकोडर

en: Benjamin C. Meyer
hi: बेंजामिन सी मेयर

en: Carsten Duvenhorst
hi: कार्स्टेन दुवेन्हार्स्त
