audiocd_encoder_lame - en to hne translation catalogue (72 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
hne: स्थिर बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
hne: वेरिएबल बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
hne: स्टीरियो मोड

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
hne: विसेसता

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
hne: कापीराइट

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
hne: असली

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
hne: आईएसओ एनकोडिंग

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
hne: गलती सुरक्छा

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
hne: आईडी3 टैग लिखव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
hne: स्थिर बिटरेट सेटिंग

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
hne: सबसे कम बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
hne: सबसे कम मूल्य एक हार्ड सीमा हे

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
hne: सबसे अधिक बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
hne: औसत बिटरेट

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
hne: जिंग वीबीआर टैग लिखव

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
hne: सबसे कम बिटरेट मूल्य

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
hne: सबसे अधिक बिटरेट मूल्य

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
hne: औसत बिटरेट मूल्य

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
hne: लोपास छनइया सक्छम करव

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
hne: हाईपास छनइया सक्छम करव

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
hne: लोपास छनइया चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
hne: लोपास छनइया चौड़ाई मूल्य

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
hne: हाईपास छनइया चौड़ाई

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
hne: फिल्टर सेटिंग

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterwidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterwidth)
en:  Hz
hne: हर्त्ज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
hne: लोपास छनइया चौड़ाई (&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
hne: हाईपास छनइया कटआफ एखर से नीचे लगाव (&h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
hne: हाईपास छनइया चौड़ाई (&s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
hne: लोपास छनइया कटआफ एखर से ऊपर लागू करव (&l)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
hne: वेरिएबल बिटरेट सेटिंग

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
hne: ये एनकोडिंग बर उपयोग मं सबसे कम बिटरेट चुनथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
hne: सबसे कम बिटरेट: (&b)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
hne: 32 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
hne: 40 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
hne: 48  केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
hne: 56 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
hne:  64 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
hne: 80 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
hne: 96 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
hne: 112 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
hne: 128 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
hne: 160 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
hne: 192 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
hne: 224 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
hne: 256 केबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
hne: 320 केबीएस

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
hne: ये एनकोडिंग बर उपयोग मं सबसे अधिक बिटरेट चुनथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
hne: सबसे अधिक बिटरेट: (&t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
hne: जैसा कि जिंग से प्रस्तुत कर दे गे हे, ए वीबीआर से संबंधित अतिरिक्त जानकारियों ल लिखथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
hne: जिंग वीबीआर टैग लिखव (&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
hne: सबसे कम मूल्य एक हार्ड सीमा हे (&v)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
hne: विकल्प

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
hne: एमपी3 फाइल ल कापीराइट के रूप मं चिनहा लगाव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
hne: एमपी3 फाइल ल कापीराइट के रूप मं चिनहा लगाव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
hne: कापीराइट (&y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
hne: एमपी3 फाइल ल असली के रूप मं चिनहा लगाव

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
hne: एमपी3 फाइल ल असली के रूप मं चिनहा लगाव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
hne: असली (&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
hne: सख्त आईएसओ एनकोडिंग उपयोग करे के कोसिस करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
hne: आईएसओ एनकोडिंग (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
hne: गलती संरक्छा (&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
hne: यदि चुने जाथे  अउ यदि सीडीडीबी समर्थन मिलथे  तहां आईडी३ टैग जोड़ दे जाथे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
hne: 3डी टैग लिखव (&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
hne: बिटरेट जितना जादा होही, क्वालिटी उतनी ही अच्छा होगी अउ फाइल बड़ा होही.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
hne: एनकोडिंग विधि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bitrate:
hne: बिटरेटः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
hne: स्टीरियो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
hne: जाइँट स्टीरियो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
hne: ड्यूअल चैनल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
hne: मोनो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
hne: निम्न

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
hne: जादा
