KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
hu: Vorbis kódolási minőség vagy bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
hu: Minimális bitráta van előírva

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
hu: Maximális bitráta van előírva

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
hu: Átlagos bitráta van előírva

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
hu: Megjegyzés hozzáadása

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
hu: Minőség

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
hu: Minimális bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
hu: Maximális bitráta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
hu: Kó&dolás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
hu: A minőség megadásával

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
hu: A bitráta megadásával

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
hu: Vorbis bitráta-beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
hu: M&inimális bitráta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
hu: Ma&ximális bitráta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
hu: Át&lagos bitráta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
hu: Vorbis minősé&gi beállítások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
hu: Itt lehet előírni a kódolt adatok minőségét. Magasabb érték esetén a minőség jobb, de a kódolás folyamata lassabb lesz.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
hu: Magasabb érték jobb minőséget, de lassabb kódolást jelent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
hu: A hangsáv adatainak fel&vétele

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
hu: A hangsáv (szám) adatainak hozzáadása a fájl fejlécéhez. Ezeket az adatokat a médialejátszók meg tudják mutatni a felhasználónak a szám lejátszásakor. Ezek a jellemzők az internetről is letölthetők automatikusan, lásd a <i>"CDDB-s aaadatletöltés"</i> beállítómodult.
