KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
hu: &Általános

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
hu: Hiba&javítás a CD olvasása közben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
hu: A hibák át&ugrása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
hu: A kódoló prioritása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
hu: Maximális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
hu: Minimális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
hu: Normál

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
hu: N&evek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
hu: Fájlnév (kiterjesztés nélkül)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
hu: A következő makrókat lehet használni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
hu: Műfaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16_2)
en: %{year}
hu: %{év}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: %{title}
hu: %{cím}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
hu: Albumcím

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
hu: Év

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
hu: Előadó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
hu: Cím

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
hu: Előadó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_2)
en: %{albumartist}
hu: %{az album előadója}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel17_2)
en: %{genre}
hu: %{műfaj}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: %{trackartist}
hu: %{előadó}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14_2)
en: %{albumtitle}
hu: %{albumcím}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
hu: Sorszám

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: %{number}
hu: %{szám}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
hu: Albumnév

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
hu: Megmondja, hogy hol jelenjenek meg a fájlok a kódoló gyökeréhez képest, alkönyvtárak létrehozásához a / használható. Példa: %{előadó}/%{albumcím}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
hu: Fájlok elérési útja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, fileLocationLineEdit)
en: %{albumtitle}/%{albumartist}
hu: %{albumcím}/%{előadó}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
hu: Névhelyettesítő reguláris kifejezés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
hu: Cserélendő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
hu: A reguláris kifejezés az összes fájlnévre fog vonatkozni. Ha a cserélendő ez: " " és a helyettesítő ez: "_", akkor minden szóköz helyére aláhúzás fog kerülni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
hu: Bemenet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
hu: Kimenet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
hu: Példa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
hu: Egy remek művész - minta WAV-fájl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
hu: Csere ezzel:

en: %1 Encoder
hu: %1-kódoló

en: Former Maintainer
hu: Korábbi karbantartó

en: Original Author
hu: Eredeti szerző
