audiocd-kio - en to hu translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
hu: Vorbis kódolási komplexitás vagy bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
hu: Állandó bitráta van megadva

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
hu: Korlátozottan változó bitráta van megadva

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
hu: Átlagos változó bitráta van megadva

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
hu: Megjegyzés hozzáadása

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
hu: Komplexitás

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
hu: Állandó bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
hu: Korlátozottan változó bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
hu: Átlagos változó bitráta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
hu: Kó&dolás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Comp&lexity based
hu: Komp&lexitás megadásával

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bi&trate based
hu: Bi&tráta megadásával

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
hu: Opus bitráta-beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: Avera&ge variable bitrate:
hu: Átla&gos változó bitráta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: Cons&tant bitrate:
hu: Állandó bi&tráta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
hu: Korlátozotta&n változó bitráta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
hu: Itt lehet előírni a kódolt adatok komplexitását. Magasabb érték esetén a komplexitás jobb, de a kódolás folyamata lassabb lesz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
hu: Opus ko&mplexitásbeállítás

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
hu: Magasabb érték jobb minőséget, de lassabb kódolást jelent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
hu: A hangsáv (szám) adatainak hozzáadása a fájl fejlécéhez. Ezeket az adatokat a médialejátszók meg tudják mutatni a felhasználónak a szám lejátszásakor. Ezek a jellemzők az internetről is letölthetők automatikusan, lásd a <i>„CDDB-s aaadatletöltés”</i> beállítómodult.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
hu: A hangsáv adatainak fel&vétele
