KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (82 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
hu: Állandó bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
hu: Változó bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
hu: Sztereó mód

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
hu: Minőség

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
hu: Bájtcsere

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
hu: Jogvédett

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
hu: Eredeti

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
hu: ISO-kódolás

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
hu: Hibajavítás

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
hu: ID3-tag kiírása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
hu: Az állandó bitráta beállításai

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
hu: Minimális bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
hu: A minimális érték nem léphető át

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
hu: Maximális bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
hu: Átlagos bitráta

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
hu: Xing-es VBR-tag kiírása

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
hu: A minimális bitráta értéke

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
hu: A maximális bitráta értéke

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
hu: Az átlagos bitráta értéke

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
hu: Felül levágó szűrő: be

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
hu: Levágási frekvencia felül levágó szűrőnél

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
hu: Alul levágó szűrő: be

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
hu: Levágási frekvencia alul levágó szűrőnél

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
hu: A felül levágó szűrő szélessége

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
hu: A felül levágó szűrő szélessége

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
hu: Az alul levágó szűrő szélessége

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
hu: Szűrési beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
hu: A felül l&evágó szűrő szélessége

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
hu: &Alul levágó szűrő bekapcsolása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
hu: Az alul levágó szűrő s&zélessége

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
hu: &Felül levágó szűrő bekapcsolása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
hu: A változó bitráta beállításai

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
hu: A kódolási bitráta minimumának előírása.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
hu: Minimális &bitráta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
hu: 32 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
hu: 40 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
hu: 48 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
hu: 56 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
hu: 64 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
hu: 80 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
hu: 96 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
hu: 112 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
hu: 128 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
hu: 160 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
hu: 192 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
hu: 224 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
hu: 256 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
hu: 320 kb/s

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
hu: Itt lehet kiválasztani a kódolás átlagos bitrátáját.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
hu: Átla&gos bitráta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
hu: Itt lehet kiválasztani a kódolás maximális bitrátáját.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
hu: Ma&ximális bitráta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
hu: További VBR-információ hozzáadása a Xing formátumában.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
hu: Xing-es &VBR-tag kiírása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
hu: Minimális é&rték előírása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
hu: Az MP3-fájl megjelölése jogvédettnek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
hu: Az MP3-fájl megjelölése jogvédettnek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
hu: Jog&védett

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
hu: Az MP3-fájl megjelölése jogvédettnek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
hu: Az MP3-fájl megjelölése eredetinek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
hu: &Eredeti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
hu: Szigorú ISO-kódolás használata (ha lehet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
hu: &ISO-kódolás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
hu: &Hibajavítás

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
hu: Ha ez be van jelölve és a CDDB engedélyezett, ID3-tag lesz hozzáfűzve az adatokhoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
hu: ID3-tag &kiírása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bi&trate:
hu: Bi&tráta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
hu: Magasabb bitráta esetén megnő az anyag minősége, de egyben a méret is.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
hu: Kódolási mód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bitrate:
hu: Bitráta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Co&nstant
hu: Álla&ndó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variab&le
hu: Vá&ltozó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, garfsLabel)
en: Audio channels:
hu: Hangcsatornák:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
hu: Ez az opció határozza meg, hogy az MP3-fájloknál egy vagy két csatorna lesz-e rögzítve. A <i>"Monó"</i> választása esetén kisebb lesz a fájlméret, de a másik csatorna adatai elvesznek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
hu: Sztereó

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
hu: Kapcsolt sztereó

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
hu: Kétcsatornás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
hu: Monó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
hu: Minőség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
hu: Alacsony

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
hu: Magas
