audiocd_encoder_lame - en to is translation catalogue (64 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
is: Fastur bitahraði

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
is: Breytilegur bitahraði

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
is: Stereó hamur

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
is: Gæði

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
is: Bætaminni (Byte Swap)

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
is: Höfundarréttur

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
is: Upprunaleg

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
is: ISO kóðun

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
is: Villuvörn

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
is: Skrifa ID3 tag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
is: Stillingar fasts bitahraða

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
is: Lágmarks bitahraði

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
is: Lágmarksgildið er ströng mörk

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
is: Hámarks bitahraði

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
is: Meðal bitahraði

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
is: Skrifa Xing VBR tag

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
is: Lágmarks bitahraðagildi

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
is: Hágmarks bitahraðagildi

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
is: Meðal bitahraðagildi

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
is: Virkja lowpass síuna

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
is: Gildi afklipptíðni lowpass síunar

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
is: Virkja highpass síuna

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
is: Gildi afklipptíðni highpass síunar

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
is: Lowpass filter width gildi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
is: Valmöguleikar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
is: &Höfundarréttur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
is: Merkja MP3 skrá sem höfundarréttsvarða

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
is: Merkja MP3 skrá sem höfundarréttsvarða.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
is: Uppru&naleg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
is: Merkja MP3 skrá sem upprunalega

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
is: Merkja MP3 skrá sem upprunalega.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
is: &ISO kóðun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
is: Reyna að nota stranga ISO kóðun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
is: Þetta velur hámarks bitahraðann fyrir kóðun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
is: &Villuvörn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
is: &Skrifa ID3 tag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
is: Ef valið og cddb stuðningur er fáanlegur, verður id3 tagi bætt við

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
is: Kóðunaraðferð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
is: Lítil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
is: Mikil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
is: &Gæði:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
is: Þetta ákvarðar hvort MP3 skrárnar eru afritaðar með einni eða tveimur rásum. Athugið að <i>"Mónó"</i> minnkar skráarstærðina, en drepur einnig stereó merkið.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
is: Stereó

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
is: Samtengt stereó

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
is: Tvöföld rás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
is: Mónó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
is: Fastur bitahraði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
is: Breytilegur bitahraði

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
is: Stillingar á breytilegum bitahraða

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
is: Meðal-bita&hraði

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
is: Þetta velur meðal-bitahraða fyrir kóðun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
is: Hámarks bi&tahraði:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
is: Skrifa &Xing VBR tag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
is: Þetta bætir við aukalegum upplýsingum yfir VBR eins og skilgreint af Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
is: &Lágmarksgildið er ströng mörk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
is: Lágmarks &bitahraði:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
is: Þetta velur lágmarks bitahraðann sem á að nota við kóðun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
is: Bitahraði:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
is: Hærri bitahraði þýðir betri gæði og stærri skrá.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
is: Síustillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
is: Beita &lowpass síu yfir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
is: beita &highpass síu undir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
is: Breidd low&pass síu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
is: Breidd highpa&ss síu
