audiocd_encoder_lame - en to it translation catalogue (62 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
it: Bitrate costante

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
it: Bitrate variabile

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
it: Modalità stereo

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
it: Qualità

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
it: Scambio byte

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
it: Protetto da copyright

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
it: Originale

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
it: Codifica ISO

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
it: Protezione d'errore

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
it: Scrivi tag ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
it: Impostazioni bitrate costante

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
it: Bitrate minimo

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
it: Il valore minimo è il limite fissato

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
it: Bitrate massimo

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
it: Bitrate medio

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
it: Scrivi tag Xing VBR

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
it: Valore del bitrate minimo

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
it: Valore del bitrate massimo

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
it: Valore del bitrate medio

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
it: Abilita il filtro passabasso

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
it: Valore della frequenza di taglio per il filtro passabasso

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
it: Abilita il filtro passaalto

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
it: Valore della frequenza di taglio per il filtro passaalto

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
it: Ampiezza del filtro passabasso

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
it: Valore ampiezza del filtro passabasso

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
it: Ampiezza del filtro passaalto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
it: Protetto da cop&yright

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
it: Segna il file MP3 come protetto da copyright

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
it: Segna il file MP3 come protetto da copyright.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
it: &Originale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
it: Segna il file MP3 come originale

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
it: Segna il file MP3 come originale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
it: Codifica &ISO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
it: Prova ad usare la codifica ISO rigorosa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
it: Questo seleziona il bitrate massimo utilizzato per la codifica.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
it: Protezione d'&errore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
it: &Scrivi tag ID3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
it: Se selezionata e se il supporto cddb è disponibile sarà aggiunto un tag id3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
it: Metodo di codifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
it: Bassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
it: Alta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
it: &Qualità:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
it: Questa opzione controlla se i file MP3 debbano essere registrati su uno o due canali. Nota che scegliendo <i>"Mono"</i> si riduce la dimensione del file ma si elimina anche il segnale stereo.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
it: Doppio canale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
it: Bitrate costante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
it: Bitrate variabile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
it: Impostazioni bitrate variabile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
it: Bitrate &medio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
it: Questo seleziona il bitrate medio utilizzato per la codifica.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
it: Bi&trate massimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
it: Scrivi tag &Xing VBR

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
it: Scrive informazioni aggiuntive relative a VBR come definito da Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
it: Il valore &minimo è il limite fissato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
it: &Bitrate minimo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
it: Seleziona il bitrate minimo da usare per la codifica.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
it: Più alto è il bitrate, maggiore sarà la qualità e la dimensione del file.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
it: Impostazioni filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
it: Applica filtro passa&basso sopra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
it: Applica filtro passaal&to sotto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
it: Larghezza del filtro &passabasso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
it: Larghezza del filtro pa&ssalto
