audiocd-kio - en to it translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
it: Complessità o bitrate della codifica Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
it: Bitrate costante specificato

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
it: Bitrate variabile vincolato specificato

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
it: Bitrate variable medio specificato

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
it: Aggiungi commenti

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
it: Complessità

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
it: Bitrate costante

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
it: Bitrate variabile vincolato

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
it: Bitrate variable medio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
it: M&etodo di codifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Complexity based
it: Basato sulla complessità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bitrate based
it: Basato sul bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
it: Impostazioni bitrate Opus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: C&onstant bitrate:
it: Bitrate c&ostante:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
it: Bitrate variabile vi&ncolato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: A&verage variable bitrate:
it: Bitrate &variable medio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
it: Qui puoi impostare la complessità della codifica. Un valore alto offre una maggiore complessità ma comporta una codifica più lenta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
it: Apri impostazioni sulla co&mplessità

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
it: Alto è migliore, ma più lento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
it: Aggiungi una descrizione della canzone al file. Ciò renderà più facile all'utente ottenere informazioni aggiuntive sulla canzone attraverso il suo riproduttore multimediale. Puoi ottenere queste informazioni automaticamente via internet. Per maggiori dettagli controlla il modulo <i>"Controllo CDDB"</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
it: Aggiungi informazioni &traccia
