audiocd_encoder_vorbis - en to it translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
it: Qualità o bitrate della codifica Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
it: Bitrate minimo specificato

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
it: Bitrate massimo specificato

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
it: Bitrate medio specificato

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
it: Aggiungi commenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel) i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
it: Qualità

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
it: Bitrate minimo

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
it: Bitrate massimo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
it: M&etodo di codifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bi&trate based
it: Basato sul bi&trate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: &Quality based
it: Basato sulla &qualità

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
it: Impostazioni bitrate Vorbis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
it: Bitrate &massimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
it: Bitrate me&dio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
it: Bitrate m&inimo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
it: Qui puoi impostare la qualità della codifica. Un valore alto offre una maggiore qualità ma comporta una codifica più lenta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
it: Impostazioni &qualità Vorbis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
it: Alto è migliore, ma più lento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
it: Aggiungi una descrizione della canzone al file. Ciò renderà più facile all'utente ottenere informazioni aggiuntive sulla canzone attraverso il suo riproduttore multimediale. Puoi ottenere queste informazioni automaticamente via internet. Per maggiori dettagli controlla il modulo <i>"Controllo CDDB"</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
it: Aggiungi informazioni &traccia
