audiocd_encoder_lame - en to ja translation catalogue (66 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
ja: 固定ビットレート

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
ja: 可変ビットレート

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
ja: ステレオモード

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
ja: 品質

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
ja: バイトスワップ

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
ja: 著作物

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
ja: 自分の著作物

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
ja: ISO エンコーディング

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
ja: エラー保護

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
ja: ID3 タグを書き込む

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
ja: 固定ビットレートの設定

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
ja: 最低ビットレート

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
ja: 最低値を絶対的な下限にする

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
ja: 最高ビットレート

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
ja: 平均ビットレート

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
ja: Xing の VBR タグを書き込む

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
ja: 最低ビットレートの値

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
ja: 最高ビットレートの値

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
ja: 平均ビットレートの値

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
ja: ローパスフィルタを有効にする

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
ja: ローパスフィルタのカットオフ周波数の値

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
ja: ハイパスフィルタを有効にする

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
ja: ハイパスフィルタのカットオフ周波数の値

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
ja: ローパスフィルタの幅

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
ja: ローパスフィルタの値

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
ja: ハイパスフィルタの幅

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
ja: 著作物(&Y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
ja: 他人の著作物の MP3 だとマークする

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
ja: 他人の著作物の MP3 だとマークします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
ja: 自分の著作物(&Z)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
ja: 自分の著作物の MP3 だとマークする

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
ja: 自分の著作物の MP3 だとマークします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
ja: ISO エンコーディング(&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
ja: 厳密な ISO エンコーディングを使用するよう試みる

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
ja: エンコーディングの最高ビットレートを指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
ja: エラー保護(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
ja: ID3 タグを書き込む(&W)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
ja: CDDB サポートがあれば ID3 タグを付ける

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
ja: エンコーディング方法

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
ja: 低

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
ja: 高

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
ja: 品質(&Q):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
ja: このオプションで MP3 ファイルが 1 チャンネルか 2 チャンネルかを設定します。「モノラル」を選択するとファイルサイズは小さくなりますが、ステレオ信号を無効にしてしまうので注意してください。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
ja: ステレオ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
ja: ジョイントステレオ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
ja: デュアルチャンネル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
ja: モノラル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
ja: 固定ビットレート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
ja: 可変ビットレート

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
ja: 可変ビットレートの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
ja: 平均ビットレート(&G):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
ja: エンコーディングの平均ビットレートを指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
ja: 最高ビットレート(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
ja: Xing の VBR タグを書き込む(&X)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
ja: Xing に採用された VBR 関連の追加情報を書き込みます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
ja: 最低値を絶対的な下限にする(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
ja: 最低ビットレート(&B):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
ja: エンコーディングの最低ビットレートを指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
ja: ビットレート:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
ja: 高いビットレートに設定すると品質は向上しますが、ファイルサイズは大きくなります。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
ja: フィルタの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
ja: これより高域はローパスフィルタで遮断する(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
ja: これより低域はハイパスフィルタで遮断する(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
ja: ローパスフィルタの幅(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
ja: ハイパスフィルタの幅(&S)
