audiocd_encoder_vorbis - en to ja translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
ja: Vorbis エンコーディングの品質またはビットレート

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
ja: 最低ビットレートの指定

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
ja: 最高ビットレートの指定

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
ja: 平均ビットレートの指定

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
ja: コメントを追加

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
ja: 品質

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
ja: 最低ビットレート

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
ja: 最大ビットレート

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
ja: エンコーディング方法(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
ja: 品質を指定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
ja: ビットレートを指定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
ja: Vorbis のビットレート設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
ja: 最低ビットレート(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
ja: 最大ビットレート(&X):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
ja: 平均ビットレート(&V):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
ja: Vorbis の品質設定(&Q)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
ja: エンコードされたストリームの品質を設定します。高い値に設定するほど品質は良くなりますが、エンコードに時間がかかります。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
ja: 高い値にするほど品質は良くなりますが、時間がかかります。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
ja: トラック情報を追加する(&T)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
ja: ファイルのヘッダに曲の概要を追加します。この概要はメディアプレーヤーに表示され、曲の詳細な情報を知ることができるようになります。この情報をインターネット経由で自動的に取得する場合は、「CDDB 検索」設定モジュールを参照してください。
