kcmaudiocd - en to ja translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
ja: 全般(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
ja: CD の読み込み時にエラー訂正を使う(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
ja: エラーをスキップする(&K)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
ja: エンコーダの優先度

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
ja: 最高

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
ja: 最低

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
ja: 標準

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
ja: 名前(&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
ja: ファイル名 (拡張子なし)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
ja: 以下のマクロを拡張します:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
ja: ジャンル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
ja: アルバムのタイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
ja: 年

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
ja: トラックのアーティスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
ja: トラックのタイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
ja: アルバムのアーティスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
ja: トラック番号

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
ja: アルバムの名前

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
ja: 名前を正規表現で置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
ja: 選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
ja: 正規表現はすべてのファイル名に使われます。例えば「選択」に “ ”、「次と置換」に “_” を指定すると、すべてのスペースがアンダースコアに置き換えられます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
ja: 入力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
ja: 出力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
ja: 例

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
ja: 次と置換:

en: %1 Encoder
ja: %1 エンコーダ

en: Former Maintainer
ja: 元メンテナ
