audiocd_encoder_lame - en to mk translation catalogue (57 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
mk: Константна брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
mk: Променлива брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
mk: Режим Стерео

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
mk: Квалитет

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
mk: Зашт. авторски права

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
mk: Оригинал

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
mk: Кодирање ISO

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
mk: Заштита од грешки

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
mk: Запиши ознака ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
mk: Поставувања за константна брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
mk: Минимална брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
mk: Мин. вредност е строго ограничување

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
mk: Максимална брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
mk: Просечна брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
mk: Запиши ознака VBR за Xing

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
mk: Мин. вредност на брзината на битови

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
mk: Макс. вредност на брзината на битови

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
mk: Просечна вредност на брзината на битови

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
mk: Ширина на нископропусен филтер

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
mk: Вредност за ширината на нископропусниот филтер

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
mk: Ширина на високопропусен филтер

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
mk: Опции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
mk: Зашт. &авторски права

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
mk: Ја означува датотеката од тип MP3 како заштитена со авторски права

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
mk: Ја означува датотеката од тип MP3 како заштитена со авторски права.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
mk: Ориги&нал

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
mk: Ја означува датотеката од тип MP3 како оригинал

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
mk: Ја означува датотеката од тип MP3 како оригинал.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
mk: Кодирање &ISO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
mk: Обидете се да користите строго кодирање ISO

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
mk: Ова ја избира максималната брзина на битови за кодирањето.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
mk: &Заштита од грешки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
mk: &Запиши ознака ID3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
mk: Ако е обележано и ако е достапна поддршката за cddb, ќе се отвори ознака id3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
mk: Метод на кодирање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
mk: Низок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
mk: Висок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
mk: &Квалитет:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
mk: Оваа опција контролира дали датотеките од тип MP3 се снимени со еден или два канали. Забележете дека изборот <i>„Моно“</i> ја намалува големината на датотеката, но истовремено го уништува стерео сигналот.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
mk: Стерео

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
mk: Здружено стерео

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
mk: Дуален канал

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
mk: Моно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
mk: Константна брзина на битови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
mk: Променлива брзина на битови

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
mk: Поставувања за променлива брзина на битови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
mk: Максимална брзина на би&тови:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
mk: Запиши ја ознаката VBR за &Xing

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
mk: Ова запишува дополнителна информација која се однесува на VBR како што е воведено од Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
mk: Мин. &вредност е строго ограничување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
mk: Минимална &брзина на битови:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
mk: Ова ја избира минималната брзина на битови употребена за кодирање.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
mk: Брзина на битови:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
mk: Колку е поголема брзината на битови, толку е подобар квалитетот и е поголема датотеката.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
mk: Поставувања за филтер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
mk: Ширина на ниско&пропусен филтер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
mk: Ширина на ви&сокопропусен филтер
