audiocd_encoder_vorbis - en to mk translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
mk: Квалитет на кодирање или брзина на битови за Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
mk: Минимална зададена брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
mk: Максимална зададена брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
mk: Просечна зададена брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
mk: Додај коментари

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
mk: Квалитет

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
mk: Минимална брзина на битови

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
mk: максимална брзина на битови

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
mk: &Метод за кодирање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
mk: Базирано на квалитет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
mk: Базирано на брзина на битови

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
mk: Поставувања на брзината на битови за Vorbis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
mk: М&инимална брзина на битови:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
mk: Ма&ксимална брзина на битови:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
mk: &Просечна брзина на битови:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
mk: Поставување на &квалитетот за Vorbis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
mk: Тука можете да го поставите квалитетот на кодираниот поток. Повисока вредност значи повисок квалитет, но поспоро кодирање.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
mk: Повисока е подобра, но поспора

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
mk: Опции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
mk: Додај &информација за песната

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
mk: Додава опис на песната во заглавието на датотеката. Ова му олеснува на корисникот да добие повеќе информации за песната, прикажани од неговиот медиа-плеер. Овие информации може да ги најдете автоматски преку Интернет. Видете во контролниот модул <i>„Пребарување на CDDB“</i> за детали.
