audiocd_encoder_vorbis - en to nb translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
nb: Vorbis koding-kvalitet eller bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
nb: Minimal bitrate angitt

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
nb: Maksimal bitrate angitt

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
nb: Gjennomsnittlig bitrate angitt

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
nb: Legg til kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
nb: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
nb: maksimal bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
nb: &Kodingsmetode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
nb: Kvalitet basert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
nb: Bitrate basert

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
nb: Innstillinger for Vorbis bitrate

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 32 kbps
nb: 32 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 40 kbps
nb: 40 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 48 kbps
nb: 48 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 56 kbps
nb: 56 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 64 kbps
nb: 64 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 80 kbps
nb: 80 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 96 kbps
nb: 96 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 112 kbps
nb: 112 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 128 kbps
nb: 128 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 160 kbps
nb: 160 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 192 kbps
nb: 192 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 224 kbps
nb: 224 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 256 kbps
nb: 256 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 350 kbps
nb: 350 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
nb: Maksimal bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
nb: Gjennomsnittlig bitrate:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
nb: Innstillinger for Vorbis kvalitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
nb: Her kan du angi kvaliteten til den kodede strømmen. En høyere verdi gir en høyere kvalitet, men koder saktere.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
nb: Høyere er bedre men saktere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
nb: Valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
nb: Legg &til informasjon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
nb: Legg til en beskrivelse av sangen i filhodet. Dette gjør det enklelt for brukeren å få avansert sang informasjon vist i mediespilleren. Du kan hente denne informasjonen automatisk gjennom Internett. Se på <i>"CDDB spørring" </i>kontrollmodulen for detaljer.
