audiocd_encoder_lame - en to nds translation catalogue (76 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
nds: Fast Bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
nds: Variabel Bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
nds: Stereo-Bedrief

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
nds: Gööd

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
nds: Bytes tuschen

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
nds: Copyright-schuult

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
nds: Orginaal

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
nds: ISO-Koderen

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
nds: Fehlerschuul

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
nds: ID3-Indrag schrieven

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
nds: Instellen för faste Bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
nds: Sietst Bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
nds: De sietste Weert is en Fastgrenz

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
nds: Hööchst Bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
nds: Dörsnittlich Bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
nds: "Xing"-Beteker för variable Bitrate schrieven

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
nds: Sietst Bitratenweert

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
nds: Hööchst Bitratenweert

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
nds: Dörsnittlich Bitratenweert

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
nds: Deeppass-Filter anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
nds: Den Deeppass-Filter sien Grenzfrequenz

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
nds: Hoochpass-Filter anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
nds: DenHoochpass-Filter sien Grenzfrequenz

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
nds: Deeppass-Filterbreed

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
nds: Deeppass-Filterbreedweert

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
nds: Hoochpass-Filterbreed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
nds: Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
nds: &Copyright-schuult

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
nds: MP3-Datei as "Copyright"-schuult markeren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
nds: MP3-Datei as "Copyright"-schuult markeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
nds: Orgi&naal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
nds: MP3-Datei as Orginaal markeren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
nds: MP3-Datei as Orginaal markeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
nds: &ISO-Koderen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
nds: Den Bruuk vun streng ISO-Koderen versöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
nds: Dit leggt de hööchste Bitrate för't Koderen fast.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
nds: &Fehlerschuul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
nds: ID3-Indrag &schrieven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
nds: Wenn aktiveert un wenn CDDB-Ünnerstütten verföögbor is, warrt en ID3-Indrag anhangt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
nds: Kodeermetood

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
nds: Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
nds: Hooch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
nds: &Gööd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
nds: Disse Optschoon leggt fast, wat MP3-Dateien mit een oder twee Kanaals opnahmen warrt. Beacht, dat de Köör <i>"Mono"</i> en lütter Dateigrött gifft, man ok dat Stereosignaal doot maakt.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
nds: Tweekanaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
nds: Fast Bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
nds: Variabel Bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
nds: Instellen för variable Bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
nds: &Dörsnittlich Bitrate:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
nds: Dit leggt de dörsnittliche Bitrate för't Koderen fast.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
nds: 32 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
nds: 40 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
nds: 48 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
nds: 56 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
nds: 64 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
nds: 80 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
nds: 96 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
nds: 112 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
nds: 128 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
nds: 160 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
nds: 192 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
nds: 224 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
nds: 256 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
nds: 320 kBit/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
nds: Hööchst &Bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
nds: &Xing-Beteker för variable Bitrate schrieven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
nds: Dit schrievt mehr Informatschonen över de variable Bitrate, so as vun Xing inföhrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
nds: De sietste &Weert is en Fastgrenz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
nds: Sietst &Bitrate:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
nds: Dit leggt de sietste Bitrate för't Koderen fast.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
nds: En höger Bitrate gifft en beter Gööd un en grötter Datei.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
nds: Filterinstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
nds: &Deeppass-Filter snitt af över

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
nds: &Hoochpass-Filter snitt af ünner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
nds: Deep&pass-Filterbreed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
nds: Hoochpa&ss-Filterbreed
