kcmaudiocd - en to nds translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
nds: &Allgemeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
nds: &Fehlerkorrektuur bi't CD-Utlesen bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
nds: Fehlers ö&vergahn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
nds: Koderer-Prioriteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
nds: Hööchst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
nds: Sietst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
nds: Normaal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
nds: &Naams

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
nds: Dateinaam (ahn Verwiedern)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
nds: Du kannst de nakamen Platzhollers bruken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
nds: Musikoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
nds: Albumtitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
nds: Johr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
nds: Stück-Künstler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
nds: Stück-Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
nds: Album-Künstler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
nds: Stücknummer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
nds: Albumnaam

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
nds: Hier kannst Du fastleggen, woneem Dateien in Betog op den Koderer sien böverst Orner opduken deit. Du kannst ok Ünnerornern bruken un opstellen, a.B. %{albumartist}/%{albumtitle}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
nds: Dateisteed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
nds: Naam-Utwesseln mit reguleer Utdrück

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
nds: Köör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
nds: Reguleer Utdruck, de op all Dateinaams anwendt warrt. So wesselt t.B. en Köör vun " " bi't Utwesseln mit "_" all Freetekens mit Ünnerstreken ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
nds: Ingaav:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
nds: Utgaav:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
nds: Bispill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
nds: Deegt Künstler - Bispillklangdatei.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
nds: Utwesseln mit:

en: %1 Encoder
nds: %1-Koderer

en: Former Maintainer
nds: Verleden Pleger
