audiocd_encoder_vorbis - en to nl translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
nl: Vorbis coderingskwaliteit of -bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
nl: Minimum bitrate opgegeven

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
nl: Maximum bitrate opgegeven

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
nl: Gemiddelde bitrate opgegeven

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
nl: Commentaar toevoegen

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
nl: Kwaliteit

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
nl: minimum bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
nl: maximum bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
nl: Cod&eringsmethode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
nl: Kwaliteitsgebaseerd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
nl: Bitrate-gebaseerd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
nl: Instellingen voor Vorbis-bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
nl: M&inimum bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
nl: Ma&ximum bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
nl: Gemi&ddelde bitrate:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
nl: &Kwaliteitsinstelling voor Vorbis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
nl: U kunt hier de kwaliteit van de gecodeerde data instellen. Een hogere waarde geeft een betere kwaliteit, doch een tragere codering.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
nl: Hoger is beter, maar trager

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
nl: Opties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
nl: &Track-informatie toevoegen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
nl: Voeg een beschrijving van de track toe aan het bestand. Deze beschrijving wordt door audiospelers gebruikt om u informatie over de track te tonen, zoals artiest, tracknaam, album, etc. U kunt deze informatie automatisch van het internet halen. Kijk bij de configuratiemodule <i>"CDDB-informatie</i> voor meer details.
