kcmaudiocd - en to nl translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
nl: Al&gemeen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the KIO worker will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
nl: Als u deze optie uitschakelt zal het KIO-programma niet proberen om gebruik te maken van de foutcorrectie. Foutcorrectie kan handig zijn bij het lezen van beschadigde cd's. Deze functie kan echter in sommige gevallen tot problemen leiden. Daarom kunt u dit hier uitschakelen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
nl: Foutcorrectie gebruiken tijdens l&ezen van cd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
nl: &Fouten overslaan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
nl: Encoderprioriteit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
nl: Hoogste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
nl: Laagste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
nl: Normaal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
nl: &Namen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
nl: Bestandsnaam (zonder extensie)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
nl: U kunt de volgende plaatshouders gebruiken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
nl: Albumtitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
nl: Jaar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
nl: Track-artiest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
nl: Tracktitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
nl: Albumartiest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
nl: Tracknummer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
nl: Albumnaam

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
nl: Dit definieert waar bestanden zullen verschijnen in relatie met het coderingsbegin, u kunt submappen gebruiken / aanmaken. Bijv.: %{albumartist}/%{albumtitle}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
nl: Locatie van bestanden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
nl: Naam reguliere expressie vervanging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
nl: Selectie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
nl: Reguliere expressie die op alle bestandsnamen wordt gebruikt. Bijvoorbeeld de selectie " " gebruiken en vervangen door "_" zal alle spaties vervangen door onderstreepjes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
nl: Invoer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
nl: Uitvoer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
nl: Voorbeeld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
nl: Gave artiest - voorbeeldgeluidsbestand.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
nl: Vervangen door:

en: %1 Encoder
nl: %1-codering

en: KDE Audio CD KIO Worker
nl: KDE Audio-cd KIO-programma

en: Former Maintainer
nl: Vorige onderhouder

en: Original Author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: <h1>Audio CDs</h1> The Audio CD KIO Worker enables you to easily create wav, FLAC, MP3, Ogg Vorbis or Opus files from your audio CD-ROMs or DVDs. The KIO worker is invoked by typing <i>"audiocd:/"</i> in Dolphin's location bar. In this module, you can configure encoding, and device settings. Note that FLAC, MP3, Ogg Vorbis, and Opus encoding are only available if the corresponding libraries (libFLAC for FLAC and libvorbis for Ogg) and utilities (lame for MP3 and opus-tools for Opus) are installed in your system.
nl: <h1>Audio-cd</h1> Met het KIO-programma Audio-cd kunt u op eenvoudige wijze wav-, FLAC-, MP3-, Ogg Vorbis- of Opus-bestanden maken vanuit audio-cd's of dvd's. Het KIO-programma wordt aangeroepen door <i>"audiocd:/"</i> te typen in de locatiebalk van Dolphin. In deze module kunt u de codering, het zoeken in de CDDB-database en de apparaatinstellingen instellen. Opmerking: FLAC-, MP3-, Ogg Vorbis- en Opus-codering is alleen beschikbaar als de overeenkomstige bibliotheken (libFLAC voor FLAC en libvorbis voor Ogg) en hulpmiddelen (lame voor MP3 en opus-tools voor Opus) in uw systeem zijn geïnstalleerd.
