audiocd-kio - en to nl translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
nl: Vorbis coderingscomplexiteit of -bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
nl: Constante bitrate gespecificeerd

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
nl: Begrensde variabele bitrate gespecificeerd

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
nl: Gemiddelde variabele bitrate gespecificeerd

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
nl: Commentaar toevoegen

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
nl: Complexiteit

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
nl: Constante bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
nl: Begrensde variabele bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
nl: Gemiddelde variabele bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
nl: Cod&eringsmethode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Comp&lexity based
nl: Op comp&lexiteit gebaseerd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bi&trate based
nl: Op bi&tsnelheid gebaseerd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
nl: Instellingen voor Opus-bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: Avera&ge variable bitrate:
nl: Gemiddel&de variabele bitsnelheid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: Cons&tant bitrate:
nl: Cons&tante bitsnelheid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
nl: Begre&nsde variabele bitrate:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
nl: U kunt hier de complexiteit van de gecodeerde stream instellen. Een hogere waarde geeft een betere complexiteit, maar een tragere codering.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
nl: Instelling van Opus-co&mplexiteit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
nl: Hoger is beter, maar trager

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
nl: Opties

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
nl: Voeg een beschrijving van de track toe aan het bestand. Deze beschrijving wordt door audiospelers gebruikt om u informatie over de track te tonen, zoals artiest, tracknaam, album, etc. U kunt deze informatie automatisch van het internet halen. Kijk bij de configuratiemodule <i>"CDDB-informatie</i> voor meer details.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
nl: &Track-informatie toevoegen
