audiocd_encoder_lame - en to nn translation catalogue (75 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
nn: Konstant bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
nn: Variabel bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
nn: Stereomodus

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
nn: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
nn: Bytebyte

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
nn: Opphavsverna

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
nn: ISO-koding

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
nn: Feilvern

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
nn: Lagra ID3-info

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
nn: Innstillingar for konstant bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
nn: Lågaste bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
nn: Lågaste bitrate er ei streng grense

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
nn: Høgaste bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
nn: Gjennomsnittsbitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
nn: Lagra Xing VBR-info

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
nn: Verdi for lågaste bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
nn: Verdi for høgaste bit

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
nn: Verdi for gjennomsnittsbitrate

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
nn: Slå på lågpass-filter

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
nn: Verdi til frekvensgrensa for lågpass-filteret

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
nn: Slå på høgpass-filter

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
nn: Verdi til frekvensgrensa for høgpass-filteret

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
nn: Breidd til lågpass-filter

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
nn: Breidd til lågpass-filter

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
nn: Breidd til høgpass-filter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
nn: Val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
nn: Opphavs&verna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
nn: Merk MP3-fil som opphavsverna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
nn: Merk MP3-fil som opphavsverna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
nn: Merk MP3-fil som originalfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
nn: Merk MP3-fil som originalfil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
nn: &ISO-koding

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
nn: Prøv å bruka streng ISO-koding

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
nn: Vel maksbitraten som skal brukast til kodinga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
nn: &Feilvern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
nn: &Lagra ID3-info

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
nn: Viss det er kryssa av her, og CDDB-støtta er tilgjengeleg, vert det lagt til ID3-metadata.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
nn: Kodingsmetode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
nn: Låg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
nn: Høg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
nn: &Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
nn: Dette valet avgjer om MP3-filene vert koda med éin eller to kanalar. Merk at <i>Mono</i> fører til mindre filer, men fjernar òg stereosignalet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
nn: Felles stereo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
nn: Tokanals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
nn: Konstant bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
nn: Variabel bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
nn: Innstillingar for variabel bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
nn: &Gjennomsnittsbitrate:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
nn: Vel gjennomsnittsbitraten som skal brukast til kodinga.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
nn: 32 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
nn: 40 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
nn: 48 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
nn: 56 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
nn: 64 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
nn: 80 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
nn: 96 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
nn: 112 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
nn: 128 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
nn: 160 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
nn: 192 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
nn: 224 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
nn: 256 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
nn: 320 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
nn: Høgaste bi&trate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
nn: Lagra &Xing VBR-info

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
nn: Dette skriv ekstra informasjon relatert til VBR, som introdusert av Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
nn: Minste&verdien er ei absoluttgrense

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
nn: Lågaste &bitrate:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
nn: Dette fastset den minste bitraten som kan brukast til koding.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
nn: Høgare bitrate gjev høgare kvalitet, men òg større filer.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
nn: Filterinnstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
nn: Bruk &lågpass-filter over

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
nn: Bruk &høgpass-filter under

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
nn: &Breidd til lågpass-filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
nn: B&reidd til høgpass-filter
