audiocd-kio - en to nn translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
nn: Kompleksitet eller bitrate for Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
nn: Konstant bitrate er valt

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
nn: Variabel bitrate med grenser er valt

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
nn: Gjennomsnittleg variabel bitrate er valt

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
nn: Legg til merknad

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
nn: Kompleksitet

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
nn: Konstant bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
nn: Variabel bitrate med grenser

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
nn: Gjennomsnittleg variabel bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
nn: &Kodingsmetode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Complexity based
nn: Kompleksitetsbasert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bitrate based
nn: Bitratebasert

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
nn: Bitrateval for Opus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: C&onstant bitrate:
nn: K&onstant bitrate:

note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property
en: 96 kbps
nn: 96 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 6 kbps
nn: 6 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 12 kbps
nn: 12 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 24 kbps
nn: 24 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 48 kbps
nn: 48 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 64 kbps
nn: 64 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 80 kbps
nn: 80 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 128 kbps
nn: 128 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 160 kbps
nn: 160 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 192 kbps
nn: 192 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 256 kbps
nn: 256 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
nn: &Variabel bitrate med grenser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: A&verage variable bitrate:
nn: &Gjennomsnittleg variabel bitrate:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
nn: Her kan du velja kompleksiteten på den koda straumen. Høgare verdiar svarar til høgare kompleksitet, men tek lengre tid å koda.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
nn: Val for Opus-ko&mpleksitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
nn: Høgare er betre men tek lengre tid

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
nn: Val

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
nn: Legg til informasjon om songen i filhovudet. Dette gjer det lett for brukaren å få songinformasjon vist mediespelaren hans/hennar. Du kan henta ned denne informasjonen automatisk frå Internett. Sjå kontrollmodulen <i>CDDB-henting</i> for meir informasjon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
nn: Legg til &sporinformasjon
