kcmaudiocd - en to nn translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
nn: &Generelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the KIO worker will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
nn: Her vel du om arbeidaren skal bruka feilretting. Feilretting kan vera nyttig om du skal bruka skadde CD-ar. Funksjonen kan i nokre tilfelle gje problem, så du kan slå han av her.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
nn: Bruk &feilretting når CD-ar vert lest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
nn: &Hopp over ved feil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
nn: Kodingsprioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
nn: Høgast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
nn: Lågast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
nn: Vanleg

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
nn: &Namn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
nn: Filnamn (utan etternamn)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
nn: Desse plasshaldarane vert utvida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
nn: Sjanger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
nn: Albumtittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
nn: År

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
nn: Sporartist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
nn: Sportittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
nn: Albumartist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
nn: Spornummer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
nn: Albumnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
nn: Dette avgjer kor filer skal leggjast relativt til hovudmappa, slik at du kan bruka «/» til å laga undermapper. Eksempel: %{albumartist}/%{albumtitle}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
nn: Filplassering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
nn: Regulært uttrykk-utbyting for namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
nn: Utval:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
nn: Regulært uttrykk brukt på alle filnamn. Du kan for eksempel velja å byta ut « » med «_» for å byta ut alle mellomrom med understrekar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
nn: Inndata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
nn: Utdata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
nn: Eksempel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
nn: Kul artist – eksempelfil.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
nn: Byt ut med:

en: %1 Encoder
nn: %1-kodar

en: KDE Audio CD KIO Worker
nn: KDE Lyd-CD-arbeidar

en: Former Maintainer
nn: Tidlegare vedlikehaldar

en: Original Author
nn: Opphavsperson

en: <h1>Audio CDs</h1> The Audio CD KIO Worker enables you to easily create wav, FLAC, MP3, Ogg Vorbis or Opus files from your audio CD-ROMs or DVDs. The KIO worker is invoked by typing <i>"audiocd:/"</i> in Dolphin's location bar. In this module, you can configure encoding, and device settings. Note that FLAC, MP3, Ogg Vorbis, and Opus encoding are only available if the corresponding libraries (libFLAC for FLAC and libvorbis for Ogg) and utilities (lame for MP3 and opus-tools for Opus) are installed in your system.
nn: <h1>Lyd-CD-ar</h1>IU-arbeidaren for lyd-CD-ar lèt deg på ein enkel måte laga wav-, FLAC-, MP3-, Ogg Vorbis- eller Opus-filer frå CD- og DVD-plater. Arbeidaren vert starta ved å skriva <i>«audiocd:/»</i> i adresselinja i Dolphin. I denne modulen kan du styra alle slags innstillingar, som koding og einingsinnstillingar. Merk at du berre kan bruka FLAC-, MP3-, Ogg Vorbis- og Opus-koding dersom tilhøyrande bibliotek (libFLAC for FLAC og libvorbis for Ogg Vorbis) og verktøy (lame for MP3 og opus-tools for Opus) er installert.
