audiocd-kio - en to pt translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
pt: Complexidade ou Taxa de Dados da Codificação em Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
pt: Taxa de dados constante indicada

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
pt: Taxa de dados variável restrita indicada

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
pt: Taxa de dados variável média indicada

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
pt: Adicionar Comentários

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
pt: Complexidade

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
pt: Taxa de dados constante

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
pt: Taxa de dados variável restrita

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
pt: Taxa de dados variável média

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
pt: Método de &Codificação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
pt: Configuração da Taxa de Dados do Opus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
pt: Taxa de dados variável &restrita:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
pt: Poderá definir aqui a complexidade da transmissão codificada. Um maior valor implica uma maior complexidade, mas é mais lento a codificar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
pt: Configuração da Co&mplexidade do Opus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
pt: Mais alto é melhor mas mais lento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
pt: Adiciona uma descrição da música ao cabeçalho do ficheiro. Isto torna fácil ao utilizador obter uma informação avançada da música que é mostrada pelo seu leitor multimédia. Poderá obter esta informação automaticamente através da Internet. Procure no módulo de controlo de <i>"Obtenção do CDDB"</i> para mais detalhes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
pt: Adicionar informações da &faixa
