audiocd_encoder_vorbis - en to ro translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
ro: Calitate de codificare sau rată de biți Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
ro: Rată de biți minimă specificată

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
ro: Rată de biți maximă specificată

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
ro: Rată de biți medie specificată

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
ro: Adaugă comentarii

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
ro: Calitate

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
ro: Rată de biți minimă

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
ro: rată de biți maximă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
ro: M&etodă de codificare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
ro: Bazat pe calitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
ro: Bazat pe rata de biți

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
ro: Configurări rată de biți Vorbis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 32 kbps
ro: 32 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 40 kbps
ro: 40 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 48 kbps
ro: 48 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 56 kbps
ro: 56 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 64 kbps
ro: 64 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 80 kbps
ro: 80 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 96 kbps
ro: 96 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 112 kbps
ro: 112 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 128 kbps
ro: 128 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 160 kbps
ro: 160 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 192 kbps
ro: 192 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 224 kbps
ro: 224 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 256 kbps
ro: 256 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 350 kbps
ro: 350 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
ro: Rată de biți m&inimă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
ro: Rată de biți ma&ximă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
ro: Rată de &biți medie:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
ro: &Configurare calitate Vorbis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
ro: Aici puteți stabili calitatea fluxului codificat. O valoare mai mare implică o calitate mai bună, dar se codifică mai lent.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
ro: Mai înalt este mai bun dar mai lent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
ro: Adaugă informații pis&tă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
ro: Adaugă o descriere a cântecului în antetul fișierului. Aceasta facilitează obținerea informațiilor avansate despre cântec de către utilizator cu ajutorul lectorului multimedia. Puteți obține aceste informații automat prin Internet. Vedeți modulul de control <i>Căutare CDDB</i> pentru detalii.
