audiocd-kio - en to ro translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
ro: Complexitate de codificare sau rată de biți Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
ro: Rată de biți constantă specificată

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
ro: Rată de biți variabilă constrânsă specificată

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
ro: Rată de biți variabilă medie specificată

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
ro: Adaugă comentarii

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
ro: Complexitate

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
ro: Rată de biți constantă

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
ro: Rată de biți variabilă constrânsă

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
ro: Rată de biți variabilă medie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
ro: M&etodă de codificare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Comp&lexity based
ro: Bazat pe comp&lexitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bi&trate based
ro: Baza&t pe rata de biți

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
ro: Configurări rată de biți Opus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: Avera&ge variable bitrate:
ro: Rată de biți &variabilă medie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: Cons&tant bitrate:
ro: Rată de biți cons&tantă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
ro: Rată de biți variabilă co&nstrânsă:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
ro: Aici puteți stabili complexitatea fluxului codificat. O valoare mai mare implică o complexitate mai mare, dar se codifică mai lent.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
ro: Configurări de c&omplexitate Opus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
ro: Mai înalt este mai bun dar mai lent

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
ro: Adaugă o descriere a cântecului în antetul fișierului. Aceasta facilitează obținerea informațiilor avansate despre cântec de către utilizator cu ajutorul lectorului multimedia. Puteți obține aceste informații automat prin Internet. Vedeți modulul de control <i>Căutare CDDB</i> pentru detalii.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
ro: Adaugă informații pis&tă
