audiocd_encoder_lame - en to ro translation catalogue (78 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
ro: Rată de biți constantă

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
ro: Rată de biți variabilă

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
ro: Regim stereo

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
ro: Calitate

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
ro: Comutare octeți

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
ro: Patentat

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
ro: Codare ISO

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
ro: Protecție la erori

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
ro: Scrie etichetă ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
ro: Setări Rată de biți constantă

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
ro: Rată de biți minimă

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
ro: Valoarea minimă este imperativă

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
ro: Rată de biți maximă

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
ro: Rată de biți medie

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
ro: Scrie eticheta VBR Xing

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
ro: Valoarea ratei de biți minime

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
ro: Valoarea ratei de biți maxime

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
ro: Valoarea ratei de biți medii

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
ro: Activează filtrul pentru frecvențe joase

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
ro: Valoarea pragului de frecvență a filtrului pentru frecvențe joase

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
ro: Activează filtrul pentru frecvențe înalte

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
ro: Valoarea pragului de frecvență a filtrului pentru frecvențe înalte

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
ro: Lățimea filtrului pentru frecvențe joase

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
ro: Valoarea lățimii filtrului pentru frecvențe joase

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
ro: Lățimea filtrului pentru frecvențe înalte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
ro: Setări filtru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
ro: Lățimea &filtrului pentru frecvențe joase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
ro: Aplică &filtrul pentru frecvențe înalte sub

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
ro: Lățimea filtrului pentru fre&cvențe înalte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
ro: Ap&lică filtrul pentru frecvențe joase peste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
ro: Setări rată de biți variabilă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
ro: Aceasta alege rata de biți minimă folosită pentru codare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
ro: Rată de &biți minimă:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
ro: 32 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
ro: 40 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
ro: 48 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
ro: 56 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
ro: 64 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
ro: 80 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
ro: 96 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
ro: 112 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
ro: 128 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
ro: 160 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
ro: 192 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
ro: 224 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
ro: 256 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
ro: 320 kb/s

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
ro: Aceasta alege rata de biți medie folosită pentru codare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
ro: Rată &de biți medie:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
ro: Aceasta alege rata de biți maximă folosită pentru codare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
ro: Ra&tă de biți maximă:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
ro: Aceasta scrie informații suplimentare legate de VBR introduse de Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
ro: Scrie eticheta VBR &Xing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
ro: &Valoarea minimă este imperativă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
ro: Marchează fișierul MP3 ca fiind patentat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
ro: Marchează fișierul MP3 ca fiind patentat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
ro: &Patentat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
ro: Marchează fișierul MP3 ca fiind original

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
ro: Marchează fișierul MP3 ca fiind original.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
ro: Încearcă utilizarea codării ISO stricte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
ro: Codare &ISO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
ro: Protecție la &eroare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
ro: Dacă e activată și dacă platforma CDDB e disponibilă, un marcaj ID3 va fi atașat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
ro: &Scrie etichetă ID3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bi&trate:
ro: Ra&tă de biți:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
ro: Cu cât mai mare este rata de biți, cu atât mai bună este calitatea și mai mare fișierul.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
ro: Metodă de codare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bitrate:
ro: Rată de biți:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Co&nstant
ro: Co&nstantă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variab&le
ro: Variabi&lă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, garfsLabel)
en: Audio channels:
ro: Canale audio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
ro: Această opțiune controlează dacă fișierele MP3 sunt înregistrate cu un canal sau două. Rețineți că alegând <i>Mono</i> se reduce dimensiunea fișierului, dar elimină semnalul stereofonic.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
ro: Stereo îmbinat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
ro: Două canale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
ro: Calitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
ro: Joasă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
ro: Înaltă
