audiocd-kio - en to ru translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
ru: Качество кодирования или битовый поток Vorbis

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
ru: Заданный постоянный битовый поток

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
ru: Заданный ограниченный переменный битовый поток

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
ru: Средний заданный переменный битовый поток

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
ru: Добавить комментарии

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
ru: Сложность

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
ru: Постоянный битовый поток

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
ru: Ограниченный переменный битовый поток

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
ru: Средний переменный битовый поток

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
ru: &Метод кодирования

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Complexity based
ru: С опорой на сложность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bitrate based
ru: С опорой на битовый поток

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
ru: Параметры битового потока Opus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: C&onstant bitrate:
ru: &Постоянный битовый поток:

note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property
en: 96 kbps
ru: 96 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 6 kbps
ru: 6 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 12 kbps
ru: 12 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 24 kbps
ru: 24 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 48 kbps
ru: 48 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 64 kbps
ru: 64 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 80 kbps
ru: 80 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 128 kbps
ru: 128 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 160 kbps
ru: 160 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 192 kbps
ru: 192 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 256 kbps
ru: 256 кбит/с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
ru: &Ограниченный переменный битовый поток:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: A&verage variable bitrate:
ru: &Средний переменный битовый поток:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
ru: Задайте сложность кодированного потока. Большие значения соответствуют лучшему качеству, но требуют больше времени для кодирования.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
ru: &Параметры сложности Opus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
ru: Больше — лучше, но медленнее

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
ru: Параметры

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
ru: Добавление описания звуковой дорожки в заголовок файла. Эта информация может быть получена из интернета в автоматическом режиме и просмотрена в музыкальном проигрывателе во время воспроизведения. Подробнее об этом смотрите в модуле «Доступ к CDDB» приложения «Параметры системы».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
ru: Добавить &сведения о дорожке
