kcmaudiocd - en to sr@ijekavian translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
sr@ijekavian: &Опште

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the slave will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
sr@ijekavian: Ако искључите ову опцију уређај неће покушати исправљање грешака, која може бити корисна за читање оштећених ЦД‑ова. Међутим, понекад ова могућност може бити проблематична, па је овдје можете искључити.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
sr@ijekavian: Исправљање &грешака при читању ЦД‑а

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
sr@ijekavian: Пре&скочи при грешци

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
sr@ijekavian: Приоритет кодера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
sr@ijekavian: највиши

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
sr@ijekavian: најнижи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
sr@ijekavian: нормалан

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
sr@ijekavian: &Имена

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
sr@ijekavian: Име фајла (без наставка)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
sr@ijekavian: Сљедећи макрои биће проширени:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
sr@ijekavian: жанр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
sr@ijekavian: наслов албума

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
sr@ijekavian: година

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
sr@ijekavian: извођач нумере

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
sr@ijekavian: наслов нумере

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
sr@ijekavian: извођач албума

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
sr@ijekavian: број нумере

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
sr@ijekavian: име албума

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
sr@ijekavian: <html>Одређује где ће фајлови бити смјештени, релативно према корјену кодера. Можете користити / за прављење потфасцикли, на примјер: <tt>%{albumartist}/%{albumtitle}</tt>.</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
sr@ijekavian: Локација фајлова

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
sr@ijekavian: Измјена имена регуларним изразима

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
sr@ijekavian: Избор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
sr@ijekavian: Регуларни изрази који се користе на свим именима фајлова. Нпр. са избором „ “ и замјеном „_“ заменили бисте све размаке подвлаком.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
sr@ijekavian: Улаз:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
sr@ijekavian: Излаз:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
sr@ijekavian: Пример

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
sr@ijekavian: Умјетник фаца - примјер звучног фајла.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
sr@ijekavian: Замијени са:

en: %1 Encoder
sr@ijekavian: Кодер %1|/|Кодер за $[аку %1]

en: KDE Audio CD IO Slave
sr@ijekavian: КДЕ У/И захват за аудио ЦД‑ове

en: Benjamin C. Meyer
sr@ijekavian: Бенџамин К. Мејер

en: Former Maintainer
sr@ijekavian: Бивши одржавалац

en: Carsten Duvenhorst
sr@ijekavian: Карстен Дувенхорст

en: Original Author
sr@ijekavian: Првобитни аутор
