audiocd_encoder_lame - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (79 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
sr@ijekavianlatin: Konstantan bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
sr@ijekavianlatin: Promjenljiv bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
sr@ijekavianlatin: Stereo režim

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
sr@ijekavianlatin: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
sr@ijekavianlatin: Zamjena bajtova

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
sr@ijekavianlatin: Pod autorskim pravom

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
sr@ijekavianlatin: ISO kodiranje

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
sr@ijekavianlatin: Zaštita od grešaka

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
sr@ijekavianlatin: Upiši ID3 oznaku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke konstantnog bitskog protoka

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
sr@ijekavianlatin: Najmanji bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
sr@ijekavianlatin: Najmanja vrijednost je strogo ograničenje

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
sr@ijekavianlatin: Najveći bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
sr@ijekavianlatin: Prosječan bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
sr@ijekavianlatin: Upiši Xingovu VBR oznaku

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
sr@ijekavianlatin: Najmanja vrijednost bitskog protoka

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
sr@ijekavianlatin: Najveća vrijednost bitskog protoka

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
sr@ijekavianlatin: Prosječna vrijednost bitskog protoka

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
sr@ijekavianlatin: Uključi niskopropusni filter

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
sr@ijekavianlatin: Vrijednost frekvencije odsecanja niskopropusnog filtera

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
sr@ijekavianlatin: Uključi visokopropusni filter

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
sr@ijekavianlatin: Vrijednost frekvencije odsecanja visokopropusnog filtera

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
sr@ijekavianlatin: Širina niskopropusnog filtera

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
sr@ijekavianlatin: Vrijednost za širinu niskopropusnog filtera

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
sr@ijekavianlatin: Širina visokopropusnog filtera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
sr@ijekavianlatin: Pod &autorskim pravom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
sr@ijekavianlatin: Označi da je MP3 fajl pod autorskim pravom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
sr@ijekavianlatin: Označite da je MP3 fajl pod autorskim pravom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
sr@ijekavianlatin: &Original

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
sr@ijekavianlatin: Označi MP3 fajl kao original

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
sr@ijekavianlatin: Označite MP3 fajl kao original.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
sr@ijekavianlatin: ISO &kodiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
sr@ijekavianlatin: Pokušaj da koristiš strogo ISO kodiranje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
sr@ijekavianlatin: Ovim se bira najveći bitski protok pri kodiranju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
sr@ijekavianlatin: Zaštita od &grešaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
sr@ijekavianlatin: &Upiši ID3 oznaku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno i ako je podrška za CDDB dostupna, biće nadovezane ID3 oznake.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
sr@ijekavianlatin: Metod kodiranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
sr@ijekavianlatin: nizak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
sr@ijekavianlatin: visok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
sr@ijekavianlatin: &Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
sr@ijekavianlatin: Ova opcija određuje da li se MP3 fajlovi snimaju sa jednim ili dva kanala. Izbor <i>mono</i> smanjuje veličinu fajla, ali i ukida stereo signal.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
sr@ijekavianlatin: stereo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
sr@ijekavianlatin: udruženi stereo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
sr@ijekavianlatin: dvokanalni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
sr@ijekavianlatin: mono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
sr@ijekavianlatin: Konstantan bitski protok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
sr@ijekavianlatin: Promjenljiv bitski protok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke promjenljivog bitskog protoka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
sr@ijekavianlatin: Pro&sječan bitski protok:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
sr@ijekavianlatin: Ovim se bira prosječan bitski protok pri kodiranju.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
sr@ijekavianlatin: 32 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
sr@ijekavianlatin: 40 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
sr@ijekavianlatin: 48 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
sr@ijekavianlatin: 56 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
sr@ijekavianlatin: 64 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
sr@ijekavianlatin: 80 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
sr@ijekavianlatin: 96 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
sr@ijekavianlatin: 112 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
sr@ijekavianlatin: 128 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
sr@ijekavianlatin: 160 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
sr@ijekavianlatin: 192 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
sr@ijekavianlatin: 224 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
sr@ijekavianlatin: 256 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
sr@ijekavianlatin: 320 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
sr@ijekavianlatin: Naj&veći bitski protok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
sr@ijekavianlatin: Up&iši Xingovu VBR oznaku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
sr@ijekavianlatin: Upisuje dodatne podatke u vezi sa VBR‑om, koje je uveo Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
sr@ijekavianlatin: Najmanja &vrijednost je strogo ograničenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
sr@ijekavianlatin: Naj&manji bitski protok:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
sr@ijekavianlatin: Ovim se bira najmanji bitski protok za kodiranje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
sr@ijekavianlatin: Bitski protok:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
sr@ijekavianlatin: Što je bitski protok veći, to je bolji kvalitet i veći fajl.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke filtera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
sr@ijekavianlatin: Primeni &niskopropusni filter iznad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
sr@ijekavianlatin: Primeni &visokopropusni filter ispod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
sr@ijekavianlatin: Širina n&iskopropusnog filtera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
sr@ijekavianlatin: Širina vi&sokopropusnog filtera
