audiocd_encoder_vorbis - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
sr@ijekavianlatin: Vorbisov kvalitet kodiranja ili bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
sr@ijekavianlatin: Najmanji zadati bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
sr@ijekavianlatin: Najveći zadati bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
sr@ijekavianlatin: Prosječan zadati bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
sr@ijekavianlatin: Dodaj komentare

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
sr@ijekavianlatin: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
sr@ijekavianlatin: Najmanji bitski protok

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
sr@ijekavianlatin: Najveći bitski protok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
sr@ijekavianlatin: Metod &kodiranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
sr@ijekavianlatin: Na osnovu kvaliteta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
sr@ijekavianlatin: Na osnovu bitskog protoka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
sr@ijekavianlatin: Vorbisove postavke bitskog protoka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 32 kbps
sr@ijekavianlatin: 32 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 40 kbps
sr@ijekavianlatin: 40 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 48 kbps
sr@ijekavianlatin: 48 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 56 kbps
sr@ijekavianlatin: 56 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 64 kbps
sr@ijekavianlatin: 64 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 80 kbps
sr@ijekavianlatin: 80 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 96 kbps
sr@ijekavianlatin: 96 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 112 kbps
sr@ijekavianlatin: 112 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 128 kbps
sr@ijekavianlatin: 128 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 160 kbps
sr@ijekavianlatin: 160 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 192 kbps
sr@ijekavianlatin: 192 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 224 kbps
sr@ijekavianlatin: 224 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 256 kbps
sr@ijekavianlatin: 256 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 350 kbps
sr@ijekavianlatin: 350 kb/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
sr@ijekavianlatin: Naj&manji bitski protok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
sr@ijekavianlatin: Naj&veći bitski protok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
sr@ijekavianlatin: &Prosječan bitski protok:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
sr@ijekavianlatin: Postavka Vorbisove &kvaliteta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete postaviti kvalitet kodiranog toka. Veća vrijednost povlači viši kvalitet, ali i sporije kodiranje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
sr@ijekavianlatin: Veće je bolje, ali sporije.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
sr@ijekavianlatin: Dodaj podatke o &numeri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
sr@ijekavianlatin: Dodaje opis pjesme zaglavlju fajla. Ovim korisnik može lakše obezbediti prikaz naprednih podataka o pjesmi u medija plejeru. Podatke možete dobaviti automatski preko Interneta; pogledajte kontrolni modul za dobavljanje iz CDDB‑a za detalje.
