kcmaudiocd - en to sr@latin translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
sr@latin: &Opšte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the slave will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
sr@latin: Ako isključite ovu opciju uređaj neće pokušati ispravljanje grešaka, koja može biti korisna za čitanje oštećenih CD‑ova. Međutim, ponekad ova mogućnost može biti problematična, pa je ovde možete isključiti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
sr@latin: Ispravljanje &grešaka pri čitanju CD‑a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
sr@latin: Pre&skoči pri grešci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
sr@latin: Prioritet kodera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
sr@latin: najviši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
sr@latin: najniži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
sr@latin: normalan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
sr@latin: &Imena

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
sr@latin: Ime fajla (bez nastavka)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
sr@latin: Sledeći makroi biće prošireni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
sr@latin: žanr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
sr@latin: naslov albuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
sr@latin: godina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
sr@latin: izvođač numere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
sr@latin: naslov numere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
sr@latin: izvođač albuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
sr@latin: broj numere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
sr@latin: ime albuma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
sr@latin: <html>Određuje gde će fajlovi biti smešteni, relativno prema korenu kodera. Možete koristiti / za pravljenje potfascikli, na primer: <tt>%{albumartist}/%{albumtitle}</tt>.</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
sr@latin: Lokacija fajlova

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
sr@latin: Izmena imena regularnim izrazima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
sr@latin: Izbor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
sr@latin: Regularni izrazi koji se koriste na svim imenima fajlova. Npr. sa izborom „ “ i zamenom „_“ zamenili biste sve razmake podvlakom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
sr@latin: Ulaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
sr@latin: Izlaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
sr@latin: Primer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
sr@latin: Umetnik faca - primer zvučnog fajla.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
sr@latin: Zameni sa:

en: %1 Encoder
sr@latin: Koder %1|/|Koder za $[aku %1]

en: KDE Audio CD IO Slave
sr@latin: KDE U/I zahvat za audio CD‑ove

en: Benjamin C. Meyer
sr@latin: Bendžamin K. Mejer

en: Former Maintainer
sr@latin: Bivši održavalac

en: Carsten Duvenhorst
sr@latin: Karsten Duvenhorst

en: Original Author
sr@latin: Prvobitni autor
