audiocd-kio - en to sv translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (opus_enc_complexity), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Complexity or Bitrate
sv: Vorbis kodningskomplexitet eller bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate specified
sv: Konstant bithastighet angiven

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate specified
sv: Begränsad variabel bithastighet angiven

note: i18n: ectx: label, entry (set_opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate specified
sv: Variabel medelbithastighet angiven

note: i18n: ectx: label, entry (opus_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
sv: Lägg till kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (opus_complexity), group (Vorbis)
en: Complexity
sv: Komplexitet

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cbr), group (Vorbis)
en: Constant bitrate
sv: Konstant bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (opus_cvbr), group (Vorbis)
en: Constrained variable bitrate
sv: Begränsad variabel bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (opus_vbr), group (Vorbis)
en: Average variable bitrate
sv: Variabel medelbithastighet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_enc_method)
en: &Encoding Method
sv: &Kodningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_complexity)
en: Complexity based
sv: Komplexitetsbaserad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_opus_enc_bitrate)
en: Bitrate based
sv: Bithastighetsbaserad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_bitrate_settings)
en: Opus Bitrate Settings
sv: Opus bithastighetsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cbr)
en: C&onstant bitrate:
sv: Konstant bithastighet

note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property
en: 96 kbps
sv: 96 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 6 kbps
sv: 6 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 12 kbps
sv: 12 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 24 kbps
sv: 24 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 48 kbps
sv: 48 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 64 kbps
sv: 64 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 80 kbps
sv: 8 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 128 kbps
sv: 128 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 160 kbps
sv: 160 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 192 kbps
sv: 192 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_cvbr) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_opus_vbr)
en: 256 kbps
sv: 256 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_cvbr)
en: Co&nstrained variable bitrate:
sv: Begrä&nsad variabel bithastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_set_opus_vbr)
en: A&verage variable bitrate:
sv: &Variabel medelbithastighet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: You can set the complexity of the encoded stream here. A higher value implies a higher complexity but encodes slower.
sv: Den kodade strömmens komplexitet kan ställas in här. Ett större värde innebär större komplexitet, och kodas långsammare.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, opus_complexity_settings)
en: Opus Co&mplexity Setting
sv: Opus komplexitetsinställningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, complexitySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_opus_complexity)
en: Higher is better but slower
sv: Större är bättre men långsammare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileOptions)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
sv: Lägg till en beskrivning av sången i filhuvudet. Det gör det enkelt för användaren att få information om sånger visad av mediaspelaren i förväg. Informationen kan hämtas automatiskt via Internet. Titta i inställningsmodulen <i>"Hämtning från CDDB"</i> för detaljerad information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_opus_comments)
en: Add &track information
sv: Lägg till spårin&formation
