audiocd_encoder_vorbis - en to sv translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_enc_method), group (Vorbis)
en: Vorbis Encoding Quality or Bitrate
sv: Vorbis kodningskvalitet eller bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate specified
sv: Minimal angiven bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_max_br), group (Vorbis)
en: Maximal bitrate specified
sv: Maximal angiven bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (set_vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: Average bitrate specified
sv: Angiven medelbithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_comments), group (Vorbis)
en: Add Comments
sv: Lägg till kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_quality), group (Vorbis)
en: Quality
sv: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_min_br), group (Vorbis)
en: Minimal bitrate
sv: Minimal bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vorbis_max_br), group (Vorbis) i18n: ectx: label, entry (vorbis_nominal_br), group (Vorbis)
en: maximal bitrate
sv: maximal bithastighet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_vorbis_enc_method)
en: &Encoding Method
sv: &Kodningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_quality)
en: Quality based
sv: Kvalitetsbaserad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, vorbis_enc_bitrate)
en: Bitrate based
sv: Bithastighetsbaserad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_bitrate_settings)
en: Vorbis Bitrate Settings
sv: Vorbis bithastighetsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 32 kbps
sv: 32 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 40 kbps
sv: 40 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 48 kbps
sv: 48 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 56 kbps
sv: 56 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 64 kbps
sv: 64 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 80 kbps
sv: 80 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 96 kbps
sv: 96 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 112 kbps
sv: 112 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 128 kbps
sv: 128 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 160 kbps
sv: 160 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 192 kbps
sv: 192 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br)
en: 224 kbps
sv: 224 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 256 kbps
sv: 256 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_min_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_max_br) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vorbis_nominal_br)
en: 350 kbps
sv: 350 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_min_br)
en: M&inimal bitrate:
sv: M&inimal bithastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_max_br)
en: Ma&ximal bitrate:
sv: Ma&ximal bithastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_vorbis_nominal_br)
en: A&verage bitrate:
sv: &Medelbithastighet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: Vorbis &Quality Setting
sv: &Vorbis kvalitetsinställning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, vorbis_quality_settings)
en: You can set the quality of the encoded stream here. A higher value implies a higher quality but encodes slower.
sv: Du kan ange den kodade strömmens kvalitet här. Ett högre värde innebär högre kvalitet, men kodas långsammare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vorbis_quality)
en: Higher is better but slower
sv: Högre är bättre men långsammare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox193)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add &track information
sv: Lägg till &spårinformation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vorbis_comments)
en: Add a description of the song to the file header. This makes it easy for the user to get advanced song information shown by his media player. You can get this information automatically via the Internet. Look at the <i>"CDDB Retrieval"</i> control module for details.
sv: Lägg till en beskrivning av sången i filhuvudet. Det gör det enkelt för användaren att få avancerad sånginformation visad i mediaspelaren. Du kan hämta informationen automatiskt via Internet. Titta i inställningsmodulen <i>"Hämta från CDDB"</i> för detaljinformation.
