kcmaudiocd - en to sv translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
sv: A&llmänt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the KIO worker will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
sv: Om du avmarkerar det här valet så försöker inte arbetaren använda felkorrigering, vilket kan vara användbart för att läsa skadade cd-skivor. Dock kan denna funktion vara problematisk i en del fall, så du kan inaktivera den här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
sv: Använd &felkorrigering när cd:n läses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
sv: Hoppa öve&r vid fel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
sv: Kodningsprioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
sv: Högsta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
sv: Lägsta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
sv: &Namn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
sv: Filnamn (utan filändelse)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
sv: Följande makron expanderas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
sv: Albumnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
sv: År

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
sv: Spårartist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
sv: Spårtitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
sv: Albumartist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: %{trackartist}
sv: %{spårartist}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
sv: Spårnummer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
sv: Albumnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
sv: Det här definierar var filer dyker upp i förhållande till kodningens rotkatalog. Man kan använda / för att skapa underkataloger, t.ex. %{albumartist}/%{albumtitle}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
sv: Platser för filer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
sv: Namnersättning med reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
sv: Markering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
sv: Reguljärt uttryck som används för alla filnamn. Genom att till exempel välja " " och ersätta med "_", byts alla mellanslag mot understreck.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
sv: Inmatning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
sv: Utmatning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
sv: Exempel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
sv: Bra artist - exempelljudfil.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: %1 Encoder
sv: %1 kodare

en: KDE Audio CD KIO Worker
sv: KDE:s ljud-cd I/O-arbetare

en: Former Maintainer
sv: Tidigare utvecklare

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: <h1>Audio CDs</h1> The Audio CD KIO Worker enables you to easily create wav, FLAC, MP3, Ogg Vorbis or Opus files from your audio CD-ROMs or DVDs. The KIO worker is invoked by typing <i>"audiocd:/"</i> in Dolphin's location bar. In this module, you can configure encoding, and device settings. Note that FLAC, MP3, Ogg Vorbis, and Opus encoding are only available if the corresponding libraries (libFLAC for FLAC and libvorbis for Ogg) and utilities (lame for MP3 and opus-tools for Opus) are installed in your system.
sv: <h1>Ljud-cd</h1> I/O-arbetaren för ljud-cd gör det möjligt att enkelt skapa wav-, FLAC-, MP3- eller Ogg Vorbis-filer från ljud-cd-rom eller ljud-dvd. Arbetaren anropas genom att skriva <i>"audiocd:/"</i> i Dolphins platsrad. I den här modulen kan du anpassa kodning och enhetsinställningar. Observera att Flac-, MP3-, Ogg Vorbis-, och Opus-kodning endast är tillgänglig om motsvarande bibliotek (libFLAC för FLAC och libvorbis för Ogg) och verktyg (lame för MP3 och opus-tools för Opus) är installerade på systemet.
