audiocd_encoder_lame - en to sv translation catalogue (78 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
sv: Konstant bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
sv: Variabel bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
sv: Stereoläge

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
sv: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
sv: Byt byte-värden

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
sv: Med copyright

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
sv: ISO-kodning

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
sv: Felskydd

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
sv: Skriv ID3-tagg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
sv: Inställningar för konstant bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
sv: Minimal bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
sv: Minimalt värde är en hård gräns

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
sv: Maximal bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
sv: Medelbithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
sv: Skriv Xing-tagg för variabel bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
sv: Minimalt värde för bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
sv: Maximalt värde för bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
sv: Medelvärde för bithastighet

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
sv: Aktivera lågpassfiltret

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
sv: Brytfrekvensens värde för lågpassfiltret

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
sv: Aktivera högpassfiltret

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
sv: Brytfrekvensens värde för högpassfiltret

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
sv: Lågpassfiltrets bredd

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
sv: Värde för lågpassfiltrets bredd

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
sv: Högpassfiltrets bredd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
sv: Filtreringsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
sv: &Lågpassfiltrets bredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
sv: Använd &högpassfilter under

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
sv: &Högpassfiltrets bredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
sv: Använd &lågpassfilter över

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
sv: Inställningar för variabel bithastighet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
sv: Det här väljer minimal bithastighet som används för kodning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
sv: Minimal &bithastighet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
sv: 32 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
sv: 40 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
sv: 48 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
sv: 56 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
sv: 64 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
sv: 80 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
sv: 96 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
sv: 112 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
sv: 128 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
sv: 160 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
sv: 192 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
sv: 224 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
sv: 256 kbit/s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
sv: 320 kbit/s

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
sv: Det här väljer medelbithastighet som används för kodning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
sv: Me&delbithastighet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
sv: Det här väljer maximal bithastighet som används för kodning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
sv: Maximal bi&thastighet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
sv: Det här skriver ytterligare information, introducerad av Xing, som hör till variabel bithastighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
sv: Skriv &Xing-tagg för variabel bithastighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
sv: Minimalt &värde är en hård gräns

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
sv: Markera MP3 filer med copyright

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
sv: Markera MP3 filer med copyright.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
sv: Med cop&yright

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
sv: Markera MP3 filer som original

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
sv: Markera MP3 filer som original.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
sv: Försök använda strikt ISO-kodning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
sv: &ISO-kodning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
sv: &Felskydd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
sv: Om markerad och om stöd för CDDB är tillgängligt, läggs en ID3-tagg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
sv: &Skriv ID3-tagg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bi&trate:
sv: Bi&thastighet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
sv: Ju högre bithastighet, desto bättre kvalitet och desto större fil.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
sv: Kodningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bitrate:
sv: Bithastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Co&nstant
sv: Ko&nstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variab&le
sv: Variabe&l

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, garfsLabel)
en: Audio channels:
sv: Ljudkanaler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
sv: Det här alternativet styr om MP3-filer spelas in med en eller två kanaler. Observera att välja <i>"Mono"</i> reducerar filstorleken, men dödar också stereosignalen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
sv: Gemensam stereo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
sv: Dubbel kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
sv: Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
sv: Låg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
sv: Hög
