audiocd_encoder_lame - en to th translation catalogue (81 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
th: อัตราส่งถ่ายข้อมูลคงที่

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
th: อัตราส่งถ่ายข้อมูลแปรค่าได้

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
th: โหมดเสียงสเตริโอ

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
th: คุณภาพ

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
th: การสลับไบต์

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
th: สงวนลิขสิทธิ์

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
th: สร้างเอง

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
th: การเข้ารหัส ISO

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
th: ป้องกันความผิดพลาด

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
th: เขียนแท็ก ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
th: ตั้งค่าอัตราส่งถ่ายข้อมูลคงที่

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
th: อัตราส่งถ่ายข้อมูลต่ำสุด

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
th: ค่าต่ำสุดเป็นขอบเขตที่ห้ามเปลี่ยน

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
th: อัตราส่งถ่ายข้อมูลสูงสุด

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
th: อัตราส่งถ่ายข้อมูลเฉลี่ย

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
th: เขียนแท็ก Xing VBR

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
th: ค่าอัตราส่งถ่ายข้อมูลต่ำสุด

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
th: ค่าอัตราส่งถ่ายข้อมูลสูงสุด

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
th: ค่าอัตราส่งถ่ายข้อมูลเฉลี่ย

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
th: เปิดการใช้งานตัวกรอง Lowpass

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
th: ค่าความถี่การ Cutoff สำหรับตัวกรอง Lowpass

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
th: เปิดการใช้งานตัวกรอง Highpass

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
th: จุดตัดค่าความถี่สำหรับตัวกรอง Highpass

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
th: ความกว้างตัวกรองความถี่ต่ำ

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
th: ค่าความกว้างตัวกรองความถี่ต่ำ

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
th: ความกว้างตัวกรองความถี่สูง

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
th: ตัวเลือก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
th: มีการสงวนลิขสิทธิ์

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
th: กำหนดให้แฟ้ม MP3 ว่าแฟ้มมีการสงวนลิขสิทธิ์ไว้

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
th: กำหนดให้แฟ้ม MP3 ว่าแฟ้มมีการสงวนลิขสิทธิ์ไว้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
th: สร้างเอง

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
th: กำหนดให้แฟ้ม MP3 ว่าเป็นแฟ้มที่สร้างเอง

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
th: กำหนดให้แฟ้ม MP3 ว่าเป็นแฟ้มที่สร้างเอง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
th: เข้ารหัส ISO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
th: ลองใช้การเข้ารหัส ISO แบบเข้มงวด

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
th: นี่จะเลือกใช้บิตเรทสูงสุดในการเข้าหรัส

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
th: ป้องกันความผิดพลาด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
th: เขียนแท็ก ID3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
th: หากกาเลือกเอาไว้ และหากมีการรองรับ cddb อยู่ แท็ก id3 จะถูกเพิ่มเข้าไป

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
th: วิธีการเข้ารหัส

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
th: ต่ำ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
th: สูง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
th: คุณภาพ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
th: ตัวเลือกนี้จะควบคุมว่าแฟ้ม MP3 นี้จะถูกบันทึกแบบหนึ่งหรือสองช่อง โปรดสังเกตว่า การเลือก <i>"เสียงโมโน"</i> นั้นจะทำให้ขนาดแฟ้มลดลง แต่จะเป็นการ ลบสัญญาณเสียงสเตอริโอออก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
th: เสียงสเตริโอ (Stereo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
th: เสียงสเตริโอที่สัมพันธ์กัน (Joint Stereo)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
th: ช่องเสียงคู่ (Dual Channel)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
th: เสียงโมโน (Mono)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
th: อัตราส่งถ่ายข้อมูลคงที่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
th: อัตราส่งถ่ายข้อมูลแปรค่าได้

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
th: ตั้งค่าอัตราการส่งถ่ายข้อมูลแปรค่าได้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
th: อัตราส่ง&ถ่ายข้อมูลเฉลี่ย:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
th: ส่วนนี้จะเลือกใช้อัตราส่งถ่ายข้อมูลเฉลี่ยในการเข้าหรัส

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
th: 32 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
th: 40 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
th: 48 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
th: 56 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
th: 64 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
th: 80 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
th: 96 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
th: 112 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
th: 128 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
th: 160 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
th: 192 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
th: 224 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
th: 256 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
th: 320 กิโลบิต/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
th: ค่าอัตราส่งถ่ายข้อมูลสูงสุด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
th: เขียนแท็ก &Xing VBR

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
th: นี่เป็นการเขียนข้อมูลเพิ่มเติมที่เกี่ยวข้องกับอัตราการส่งถ่ายข้อมูลแบบแปรค่าได้ของ Xing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
th: ตั้งให้ค่าต่ำสุดเป็นค่าจำกัด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
th: ค่าอัตราส่งถ่ายข้อมูลต่ำสุด:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
th: นี่เป็นการเลือกอัตราการส่งถ่ายข้อมูลที่น้อยที่สุดสำหรับการเข้ารหัส

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
th: อัตราส่งถ่ายข้อมูล:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
th: ยิ่งตั้งค่าอัตราการส่งถ่ายข้อมูลสูงเท่าไร จะทำให้คุณภาพและขนาดแฟ้มสูงขึ้นเท่านั้น

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
th: ตั้งค่าตัวกรองความถี่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
th: กรองความถึ่ต่ำที่สูงกว่า

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterwidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterwidth)
en:  Hz
th:  เฮิรตซ์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
th: กรองความถึ่สูงที่ต่ำกว่า

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
th: ความกว้างตัวกรองความถี่ต่ำ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
th: ความกว้างตัวกรองความถี่สูง
