kcmaudiocd - en to uk translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: &General
uk: &Загальне

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: If you uncheck this option, the KIO worker will not try to use error correction which can be useful for reading damaged CDs. However, this feature can be problematic in some cases, so you can switch it off here.
uk: Якщо вимкнути цей параметр, обробник введення-виведення не буде намагатися коректувати помилки при зчитуванні пошкоджених КД. Ця функція іноді створює проблеми, тому передбачена можливість її вимикання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_enable_check)
en: Use &error correction when reading the CD
uk: &Виправляти помилки при читанні КД

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ec_skip_check)
en: &Skip on errors
uk: &Пропускати помилки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encoderPriority)
en: Encoder Priority
uk: Пріоритет кодера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Highest
uk: Найвищий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Lowest
uk: Найнижчий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Normal
uk: Звичайний

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNames)
en: &Names
uk: &Назви

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileNameGroupBox)
en: File Name (without extension)
uk: Назва файла (без суфікса)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel_3)
en: The following macros will be expanded:
uk: Наступні макроси будуть розширені:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21_2)
en: Genre
uk: Жанр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18_2)
en: Album Title
uk: Заголовок альбому

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel20_2)
en: Year
uk: Рік

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Track Artist
uk: Виконавець доріжки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Track Title
uk: Заголовок доріжки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19_2)
en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Track Number
uk: Номер доріжки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, albumNameGroupBox)
en: Album Name
uk: Назва альбому

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: This defines where files will appear in relation to the encoder root, you can use / to create subdirectories. E.g: %{albumartist}/%{albumtitle}
uk: Визначає місце розташування файлів відносно кореневої теки програми для кодування. Ви можете скористатися символом «/» для створення підкаталогів. Приклад: %{albumartist}/%{albumtitle}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileLocationGroupBox)
en: Files Location
uk: Розташування файлів

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Name Regular Expression Replacement
uk: Заміщення назв формальними виразами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Selection:
uk: Вибір:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Regular expression used on all file names. For example using selection " " and replace with "_" would replace all the spaces with underlines.
uk: Формальні вирази, які використовуються для всіх назв файлів. Наприклад, зміна вибраного « » на «_» замінить всі пропуски підкресленнями.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputlabel)
en: Input:
uk: Ввід:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputLabel)
en: Output:
uk: Вивід:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleLabel)
en: Example
uk: Приклад

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exampleOutput) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, example)
en: Cool artist - example audio file.wav
uk: Крутий виконавець - зразок звукового файла.wav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Replace with:
uk: Замінити на:

en: %1 Encoder
uk: Кодер %1

en: KDE Audio CD KIO Worker
uk: Обробник введення-виведення аудіо-КД для KDE

en: Former Maintainer
uk: Попередній супровідник

en: Original Author
uk: Початковий автор

en: <h1>Audio CDs</h1> The Audio CD KIO Worker enables you to easily create wav, FLAC, MP3, Ogg Vorbis or Opus files from your audio CD-ROMs or DVDs. The KIO worker is invoked by typing <i>"audiocd:/"</i> in Dolphin's location bar. In this module, you can configure encoding, and device settings. Note that FLAC, MP3, Ogg Vorbis, and Opus encoding are only available if the corresponding libraries (libFLAC for FLAC and libvorbis for Ogg) and utilities (lame for MP3 and opus-tools for Opus) are installed in your system.
uk: <h1>Аудіо-КД</h1> обробник введення-виведення аудіо-КД надає можливість легко створювати файли wav, FLAC, MP3,и Ogg Vorbis чи Opus з ваших КД або DVD. Обробник можна викликати ввівши <i>«audiocd:/»</i> у рядку адреси Dolphin. За допомогою цього модуля можна налаштувати кодування і параметри пристрою. Примітка: кодування FLAC, MP3, Ogg Vorbis і Opus доступні, лише якщо у вашій системі встановлено відповідні бібліотеки (libFLAC для FLAC і libvorbis для Ogg) та програми (lame для MP3 та opus-tools для Opus) .
