audiocd_encoder_lame - en to uk translation catalogue (83 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
uk: Стала бітова швидкість

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
uk: Змінна бітова швидкість

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
uk: Режим стерео

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
uk: Якість

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
uk: Перестановка байтів

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
uk: Захищений авторським правом

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
uk: Оригінал

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
uk: Кодування ISO

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
uk: Захист від помилок

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
uk: Записувати мітку ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
uk: Параметри сталої бітової швидкості

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
uk: Мінімальна бітова швидкість

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
uk: Мінімальне значення — строге обмеження

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
uk: Максимальна бітова швидкість

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
uk: Середня бітова швидкість

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
uk: Записувати мітку Xing VBR

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
uk: Мінімальне значення бітової швидкості

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
uk: Максимальне значення бітової швидкості

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
uk: Середнє значення бітової швидкості

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
uk: Увімкнути фільтр нижніх частот

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
uk: Величина частоти обрізки для фільтра нижніх частот

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
uk: Увімкнути фільтр верхніх частот

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
uk: Значення частоти обрізки для фільтра верхніх частот

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
uk: Ширина фільтра низьких частот

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
uk: Значення ширини фільтра низьких частот

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
uk: Ширина фільтра високих частот

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
uk: Параметри фільтра

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_highfilterwidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterfreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_lowfilterwidth)
en:  Hz
uk:  Гц

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
uk: Ширина фільтра низь&ких частот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
uk: Застосувати фільтр &високих частот нижче за

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
uk: Ширина фільтра високи&х частот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
uk: Застосувати фільтр &низьких частот вище за

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
uk: Параметри змінної бітової швидкості

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
uk: Цим вибирається мінімальна бітова швидкість для кодування.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
uk: Мінімальна &бітова швидкість:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 32 kbs
uk: 32 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 40 kbs
uk: 40 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 48 kbs
uk: 48 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 56 kbs
uk: 56 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 64 kbs
uk: 64 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 80 kbs
uk: 80 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 96 kbs
uk: 96 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 112 kbs
uk: 112 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 128 kbs
uk: 128 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 160 kbs
uk: 160 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 192 kbs
uk: 192 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 224 kbs
uk: 224 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 256 kbs
uk: 256 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_min_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_mean_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_vbr_max_brate) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: 320 kbs
uk: 320 кбіт/с

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
uk: Цим вибирається середня бітова швидкість для кодування.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
uk: Сере&дня бітова швидкість:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
uk: Цим вибирається максимальна бітова швидкість для кодування.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
uk: Максимальна бітова швид&кість:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
uk: Цим записується додаткова інформація, яка стосується змінної бітової швидкості (VBR) як заведено Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
uk: Записувати мітку &Xing VBR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
uk: Мінімальне &значення - строге обмеження

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
uk: Позначити файл MP3 як захищений авторським правом

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
uk: Позначити файл MP3 як захищений авторським правом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
uk: За&хищений авторським правом

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
uk: Позначити файл MP3 як оригінал

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
uk: Позначити файл MP3 як оригінал.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
uk: Оригі&нал

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
uk: Намагатись використовувати строге кодування ISO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
uk: Кодування &ISO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
uk: Захист від &помилок

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
uk: Якщо ввімкнено і є наявна підтримка cddb, буде додаватись мітка id3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
uk: &Записувати мітку ID3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bi&trate:
uk: Бітова &швидкість:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
uk: Чим вища бітова швидкість, тим краща якість і тим більший розмір файла.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
uk: Метод кодування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bitrate:
uk: Бітова швидкість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Co&nstant
uk: С&тала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variab&le
uk: З&мінна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, garfsLabel)
en: Audio channels:
uk: Звукові канали:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
uk: Цей параметр контролює запис файлів MP3 з одним або двома каналами. Зверніть увагу, що вибір <i>«Моно»</i> зменшує розмір файла, але також вбиває стерео сигнал.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
uk: Стерео

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
uk: Поєднане стерео

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
uk: Два канали

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
uk: Моно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
uk: Якість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
uk: Низька

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
uk: Висока
