aumix 2.7 - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: Volume
sv: Volym

en: Bass
sv: Bas

en: Treble
sv: Diskant

en: Speaker
sv: Högtalare

en: Line
sv: Linje

en: Mic
sv: Mikrofon

en: Mix
sv: Mixer

en: Record
sv: Spela in

en: Input
sv: Indata

en: Output
sv: Utdata

en: Line 1
sv: Linje 1

en: Line 2
sv: Linje 2

en: Line 3
sv: Linje 3

en: Phone In
sv: Telefon in

en: PhoneOut
sv: Telefon ut

en: q
sv: a

en: aumix:  error opening mixer
sv: aumix:  misslyckades att öppna mixer

en: aumix:  no device found
sv: aumix:  ingen enhet funnen

en: aumix:  mixer not open
sv: aumix:  mixer ej öppen

en: aumix:  unable to open settings file
sv: aumix:  kunde inte öppna inställningfil

en: aumix:  unknown error %i
sv: aumix:  okänt fel %i

en: %i ms wait
sv: vänta %i ms

en: not set
sv: inte satt

en: set to
sv: satt till

en: aumix %s usage: aumix [-<channel option>[[+|-][<amount>]]|<level>|
    R[ecord]|P[lay]|q[uery]]
sv: aumix %s användning: aumix [-<kanalflagga>[[+|-][<värde>]]|<nivå>|
    R[Spela in]|P[Spela upp]|q[fråga]]

en:  [-C <color scheme file>]
sv:  [-C <fil med färgschema>]

en:  [-f <rc file>]
sv:  [-f <rc-fil>]

en: channel options:
      v:  main volume           x:  mix monitor
      b:  bass                  W:  PCM 2
      t:  treble                r:  record
      s:  synthesizer           i:  input gain
      w:  PCM                   o:  output gain
      p:  PC speaker            1:  line 1
      l:  line                  2:  line 2
      m:  microphone            3:  line 3
      c:  CD
    
    other options:
sv: Kanalflaggor:
      v:  huvudvolym            x:  mix monitor
      b:  bas                   W:  PCM 2
      t:  diskant               r:  inspelning
      s:  synthesizer           i:  indata gain
      w:  PCM                   o:  utdata gain
      p:  intern högtalare      1:  linje 1
      l:  linje                 2:  linje 2
      m:  mikrofon              3:  linje 3
      c:  CD
    
    andra flaggor:

en:   C:  specify color scheme
sv:   C:  ange färgschema

en:   d:  adjust a device besides /dev/mixer
      f:  specify file for saving and loading settings (defaults to
          ~/.aumixrc or /etc/aumixrc)
      h:  this helpful message
sv:   d:  justera en annan enhet än /dev/mixer
      f:  ange fil för att spara och läsa inställningar (förvalt värde
          ~/.aumixrc eller /etc/aumixrc)
      h:  det här hjälpsammam medelandet

en:   I:  start in interactive mode after doing non-interactive functions
sv:   I:  starta interaktiv mode efter att ha gjort icke-interaktiva funktioner

en:   L:  load settings
      q:  query all channels and print their settings
      S:  save settings
sv:   L:  läs in inställningar
      q:  skriv ut inställning för alla kanaler
      S:  spara inställningar

en: Quit
sv: Avsluta

en: Load
sv: Läs in

en: Save
sv: Spara

en: Keys
sv: Kommandon

en: Mute
sv: Tysta

en: Only
sv: Bara

en: Undo
sv: Angra

en: Level
sv: Nivå

en: L
sv: Vänster

en: Balance
sv: Balans

en: R
sv: Höger

en: page arrows
sv: pil upp/ner, page up/down

en: + - [ ] arrows digits
sv: + - [ ] pil höger/vänster siffror

en: space
sv: mellanslag

en: 
    Press a key or mouse button to resume.
sv: 
    Tryck på en tangent eller en muskanapp för att återgå.

en: Key                       Function
sv: Tangent                       Funktion

en: change channel
sv: byt kanal

en: toggle level/balance
sv: växla nivå/balans

en: adjust slider
sv: justera nivå

en: toggle record/play
sv: växla spela in/upp

en: center balance
sv: centrera balansen

en: muted
sv: tystad

en: only
sv: bara

en: m
sv: t

en: o
sv: b

en: u
sv: å

en: Load From
sv: Läs in från...

en: Save To
sv: Spara till...

en: Menu
sv: Meny

en: Numbers
sv: Siffror

en: Mute All
sv: Tysta alla

en: File
sv: Fil

en: View
sv: Visa

en: Rec
sv: Spelar in
