authselect 1.1 - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: Unable to obtain supported features
pt: Não é possível obter as funcionalidades suportadas

en: Unknown profile feature [%s], did you mean [%s]?
pt: Funcionalidade de perfil desconhecida [%s], quis dizer [%s]?

en: Unknown profile feature [%s]
pt: Funcionalidade de perfil desconhecida [%s]

en: Trying to activate profile [%s]
pt: A tentar ativar o perfil [%s]

en: Unable to find profile [%s] [%d]: %s
pt: Não é possível encontrar o perfil [%s] [%d]: %s

en: Enforcing activation!
pt: A forçar a ativação!

en: Unable to activate profile [%s] [%d]: %s
pt: Não é possível ativar o perfil [%s] [%d]: %s

en: Unable to remove symlinks [%d]: %s
pt: Não é possível remover ligações simbólicas [%d]: %s

en: Profile feature [%s] is no longer supported, removing it...
pt: A funcionalidade de perfil [%s] já não é suportada, a removê-la...

en: Unable to create backup directory [%s/%s] [%d]: %s
pt: Não é possível criar a diretoria da cópia de segurança [%s/%s] [%d]: %s

en: Unable to create backup directory [%s] [%d]: %s
pt: Não é possível criar a diretoria da cópia de segurança [%s] [%d]: %s

en: Creating temporary directory at [%s]
pt: A criar a diretoria temporária em [%s]

en: There is no filename in [%s]
pt: Não existe o nome de ficheiro em [%s]

en: Copying [%s] to [%s/%s]
pt: A copiar [%s] para [%s/%s]

en: File [%s] does not exist
pt: O ficheiro [%s] não existe

en: Unable to copy [%s] to [%s/%s] [%d]: %s
pt: Não é possível copiar [%s] para [%s/%s] [%d]: %s

en:  does not exist.
pt:  não existe.

en: Unable to read base profile [%s] [%d]: %s
pt: Não é possível carregar o perfil [%s] [%d]: %s

en: Unable to create profile [%d]: %s
pt: Não é possível criar o perfil [%d]: %s

en: Unable to load profile [%s] [%d]: %s
pt: Não é possível carregar o perfil [%s] [%d]: %s

en: Unable to write configuration [%d]: %s
pt: Não é possível gravar a configuração [%d]: %s

en: Unable to list profiles [%d]: %s
pt: Não é possível listar perfis [%d]: %s

en: [%s] does not exist!
pt: [%s] não existe!

en: Unable to chmod file [%s] [%d]: %s
pt: Não é possível fazer chmod ao ficheiro [%s] [%d]: %s

en: not set
pt: não definido

en: Unable to read file [%s] [%d]: %s
pt: Não foi possível ler o ficheiro [%s] [%d]: %s

en: Unable to open file [%s] [%d]: %s
pt: Não foi possível abrir o ficheiro [%s] [%d]: %s

en: Help options:
pt: Opções de ajuda:

en: [OPTIONS...]
pt: [OPÇÕES...]

en: Out of memory!
pt: Sem memória!

en: NAME
pt: NOME

en: Unable to activate profile [%d]: %s
pt: Não é possível ativar o perfil [%d]: %s

en: File %s:
    %s
pt: Ficheiro %s:
    %s

en: Select profile
pt: Selecionar perfil

en: <Administrator>
pt: <Administrador>

en: enable
pt: ativar

en: disable
pt: desativar
