Avahi - en to ar translation catalogue (90 entries)

en: OK
ar: موافق

en: Operation failed
ar: فشلت العملية

en: Bad state
ar: حاله سيئة

en: Invalid host name
ar: اسم المضيف غير صالح

en: Invalid domain name
ar: اسم مجال غير صالح

en: No suitable network protocol available
ar: لا يوجد بروتوكول شبكة مناسبة متاحة

en: Invalid DNS TTL
ar: DNS TTL غير صالح

en: Resource record key is pattern
ar: المورد الرئيسي للمفتاح موثوق

en: Local name collision
ar: تضارب الاسماء المحلية

en: Invalid record
ar: سجل غير صالح

en: Invalid service name
ar: اسم الخدمة غير صالح

en: Invalid service type
ar: نوع الخدمة غير صالحة

en: Invalid port number
ar: عدد المنافذ غير صالح

en: Invalid record key
ar: سجل المفتيح غير صالح

en: Invalid address
ar: عنوان غير صالح

en: Timeout reached
ar: انتهت المهلة

en: Too many clients
ar: عدد العملاء كبير

en: Too many objects
ar: عناصر كثيرة جدا

en: Too many entries
ar: مدخلات كثيرة جدا

en: OS Error
ar: خطأ نظام التشغيل

en: Access denied
ar: رفض الوصول

en: Invalid operation
ar: عملية غير صالحة

en: An unexpected D-Bus error occurred
ar: خطأ denied غير متوقع

en: Daemon connection failed
ar: فشل اتصال العفريت

en: Memory exhausted
ar: استنفذت الذاكرة

en: The object passed in was not valid
ar: الهدف غير صالح

en: Daemon not running
ar: العفريت لا تعمل

en: Invalid interface index
ar: مؤشر الواجهة غير صالحة

en: Invalid protocol specification
ar: مواصفات البروتوكول غير صالحة

en: Invalid flags
ar: علامة غير صالحة

en: Not found
ar: لم يتم العثور

en: Invalid configuration
ar: التكوين غير صالحة

en: Version mismatch
ar: إصدار غير مطابق

en: Invalid service subtype
ar: الخدمة الفرعية غير صالحة

en: Invalid packet
ar: الحزمة غير صالحة

en: Invalid DNS return code
ar: أسماء رموز نطاقات العودة غير صالحة

en: Not supported
ar: غير معتمد

en: Not permitted
ar: غير مسموح

en: Invalid argument
ar: وسيط غير صالحة

en: Is empty
ar: فارغ

en: The requested operation is invalid because redundant
ar: العملية المطلوبة غير صالحه لأنها مكررة

en: Invalid Error Code
ar: رمز الخطأ غير صالح

en: <i>No service currently selected.</i>
ar: <i>لم يتم تحديد خدمة.</i>

en: Browse for Zeroconf services available on your network
ar: خدمة التصفح Zeroconf متاحة على الشبكة

en: TXT
ar: النص

en: TXT Data:
ar: بيانات النص :

en: empty
ar: فارغة

en: Service Type:
ar: نوع الخدمة :

en: Service Name:
ar: اسم الخدمة :

en: Domain Name:
ar: اسم النطاق :

en: Interface:
ar: الواجهة :

en: Address:
ar: العنوان :

en: Browse Service Types
ar: أستعرض أنواع الخدمة

en: Domain
ar: المجال

en: Service Type
ar: نوع الخدمة

en: The service type of the selected service
ar: نوع الخدمة من الخدمات المختارة

en: Service Name
ar: اسم الخدمة

en: The service name of the selected service
ar: اسم الخدمة من الخدمات المختارة

en: Address
ar: عنوان

en: The address of the resolved service
ar: عنوان خدمة الحل

en: Port
ar: المنفذ

en: Host Name
ar: اسم المضيف

en: The host name of the resolved service
ar: اسم مضيف خدمة حل

en: Resolve Service
ar: خدمة الحل

en: Resolve the selected service automatically before returning
ar: حل الخدمات المحددة تلقائيا قبل الرجوع

en: Resolve Service Host Name
ar: خدمة حل اسم المضيف

en: Address family
ar: عائلة العنوان

en: n/a
ar: غير متاح

en: Change domain
ar: تغيير النطاق

en: Browsing...
ar: تصفح...

en: Initializing...
ar: تهيئة...

en: Location
ar: المكان

en: Name
ar: اسم

en: Type
ar: نوع

en: _Domain...
ar: _نطاق...

en: Too many arguments
ar: حجج كثيرة جدا

en: Choose Shell Server
ar: اختر خادم شل

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Terminal
ar: الطرفيه

en: Connecting to '%s' ...
ar: الاتصال ب '%s' ...

en: Canceled.
ar: ألغيت.

en: : All for now
ar: : كل ​​الآن

en: : Cache exhausted
ar: : استنفدت الكاش

en: Failed to register: %s
ar: فشل في التسجيل: %s

en: Failed to create entry group: %s
ar: فشل في إنشاء مجموعة الإدخال: %s

en: Failed to add address: %s
ar: فشل في إضافة عنوان: %s

en: Failed to add service: %s
ar: فشل في إضافة خدمة: %s

en: Failed to parse port number: %s
ar: فشل تحليل رقم المنفذ: %s

en: No command specified.
ar: لم يتم تحديد أمر.

en: Host name successfully changed to %s
ar: تم تغيير اسم المضيف بنجاح إلى %s
